Hledáme HTPC řešení s LiveTV pro rok 2015

Uběhly 4 roky od mého prvního pokusu nahradit zastaralé pomalé DVB-T a DVB-S set-top-boxy nějakým slušným HTPC řešením. To jsem byl nakonec nucen zkrouhnout na obyčené HTPC ve funkci "přehrávač videí z NASu". Kvůli tehdejší nutnosti kompilovat čistě experimentální kód i ovladače a přílišné složitosti případného výsledku jsem toto řešení tehdy ani pořádně nedokončil. Cílem je spíš najít řešení, které není závislé na moc věcech a mohou ho používat i ostatní členové rodiny. Jaká je situace dnes?

Článek je ve vývoji, proto zatím jen bodově a bez obrázků.

Proč mi nevyhovuje originální set-top-box?
– pomalý boot
– pomalé přepínání a reakce na tlačítka
– a že se vůbec musí přepínat HDMI vstup mezi HTPC a set-top-boxem, aneb proč mít dvě krabičky když by měla stačit jedna.

Co očekávám od HTPC?
– živé vysílání DVB-T včetně EPG, anebo DVB-S2 včetně dekodéru – prostě abych mlě české/slovenské programy
– klasika přehrávání čehokoliv z NASu
– dostatečný výkon na běh GUI, instantní reakce na povely v menu a okamžité seekování
– bez nutnosti vypínat – kdo má chuť čekat než se něco zapne či vypne?
– pasivní chlazení – do obýváku, kde je zároveň audio, ventilátory nepatří. I tichý ventilátor nechci, protože i pak máte sugestivně pocit že ho slyšíte (imho jen proto, že víte že tam je)
– malý a bez nutnosti do něj fyzicky hrabat – s PC krabicema se už nikdo párat nechce, natož v obýváku, kde jsou přístroje vestavěné ve skříni těžko přístupné
– ovládání běžným ovladačem
– hudební funkce nejsou třeba, na to mám AirPlay
– podpora H.265 a zvládne přehrát 4k videa
– celkové řešení bude stabilní a nebude vyžadovat přílišnou údržbu a ladění
– gigabitová síťovka aneb nikdo nechce čekat na bufferování. Nedejbože aby chyběla úplně (na wifi není spoleh)

Ideálně by mohlo zvládat ještě další věci, jako
– UPC Horizon Go
– TimeShifting
– DVR
– podpora UltraHD výstupu (v případě, že budu mít někdy novou TV)
– HDMI CEC (v případě, že budu mít někdy novou TV)

Co vyloženě nepotřebuju
– sdílet vysílání mimo domácí síť

Nároky jsou to podle mě splnitelné, najít ale kompletně funkční řešení bude i dnes tak trochu umění.
Co je jasné už teď, je fakt, že moje HTPC bude spíš jen jednoduchý front-end a veškeré backendové služby budou běžet fyzicky někde jinde, na vhodnějším místě. Na tom místě si to pak může klidně i hučet a foukat (HDD, ventilátory) a nesejde tolik na vzhledu a velikosti.

Shrňme si prozatím vše zajímavé, na co se dá dnes narazit. Možná z těchto střípků časem sestavíme nějaké slušné řešení.

Lokální tunery (USB a PCI-E)

Obecně můžu doporučit jakýkoli tuner od TBS. Mnoho kombinací, citlivý příjem, na nic si nehrají, žádný marketingový bullshit. Plná podpora v linuxu a v tvheadend.

Síťové tunery (LAN)

HDHomeRun CONNECT (HDHR4-2DT)
Bezva věc, která ještě nedávno byla dostupná jen pro americkou normu ATSC!
Duální DVB-T přijímač z léta 2015, miniaturní, minimální spotřeba a žádná udržba.
Zapojíte anténu, síťový kabel a adaptér a jedete. S oficiálně dodávanou aplikací máte hned živou TV na Windows, OS X, Kodi, Xboxu, PlayStationu, iPadu, mobilu na domácí síti. Podpora do Kodi se přidá na dva kliky doplňkem z již obsaženého repozitáře, nastavovat se nemusí vůbec nic. Jediné co se mi nelíbí je, že plugin je úplně oddělený od standardního GUI a nevyužívá sekci TV nativně obsaženou v Kodi.
EPG není aktuálně přístupná v Evropě. EPG nepřijímá ze vzduchu ale stahuje ho od výrobce, který ho má zaplacený/licencovaný od poskytovatelů. V americe funguje také out-of-the-box, Evropané mají prozatím smůlu. Podle toho co všechno ještě chystají dávám velké šance, že EPG ještě přibyde.

HDHomeRun EXPAND (HDHR3-4DC)
Čtyřtunerový DVB-C přijímač, bez dekodéru, takže pouze pro nechráněné programy. Má vůbec takový přístroj využití v ČR?

Njoy Digital Njoy N7
Jednotunerový DVB-S/S2 přijímač s CI slotem a čtečkou encryptovacích karet. Plug-in do Kodi, pravděpodobně využívá vlastní UI, ne vestavěnou sekci TV.

NAS

Domácích NASů máme dnes nespočet, já používám obyčejné headless PC jako homeserver (tzn do něj vede jen 230V drát a LAN kabel) s distribucí OpenMediaVault, což je běžný Debian = celkem neomezené možnosti co tam nahodit. Kdyby se ukázalo některé z closed-source řešení jako lepší, nemám problém přejít, ale myslím, že to nebude potřeba, takže tady s nějakými tipy asi není potřeba pokračovat.

Ostatní

HDMI CEC adaptér
Dodá HDMI CEC funkcionalitu pro jakékoliv PC. S Kodi funguje OOB díky vestavěné knihovně libCEC.
Není potřeba s Raspberry Pi, kterýžto čipset má podporu pro CEC v základu.

HTPC krabičky

ZBOX nano CI323
Hezký malý pasivní počítač postavený na Atomu N3150 generace Braswell (Q2 2015). Jako frontend může posloužit velmi dobře.

All-in-one krabičky

Wetek Play a Wetek Core
První Android krabička která mě kdy padla do oka. Vestavěné tunery, OpenELEC. Za tu cenu výborné a dá se sehnat i v ČR. Otázka je jaký bude mít v reálu výkon, síťovka je také jen 10/100, ale
Více na https://wetek.com/product/wetek-play

Apple TV 4
Konečně nějaký pokrok v ovládání. Krabička sama o sobě tady v ČR neumí nic, aktuálně je to nepoužitelné. Přehrávání ze síťového úložiště ale půjde brzy doinstalovat (přijde například Infuse 3). Teoreticky by mohl přijít i Horizon Go, protože UPC na iPhone a iPadu již appky má. HDHomerun zatím nic, ale myslím, že časem taky bude.

Konkrétní řešení

Zkoumám konkrétní kombinace, zběžně mám zatím toto. Klikněte pro zvětšení.Pokud bude o článek zájem, zpřístupním tabulku jako veřejně editovatelký Google Sheet.
 

   Dobrý! 0   0

Komentáře