Jak dostat mp3 do našeho Subaru?

Subaru Legacy Subaru Outback AUX input mp3 player iPod European Subaru Subaru head unit

Subaru Outback '05 je po všech stránkách velmi slušné auto, co mě ale trápí je vestavěné autorádio. A ani ne trápí, jako už úplně vytáčí! Hraje příšerně, přehrává pouze klasická Audio CD (80min), nějaké mp3 nehrozí, a ani primitivní externí vstup vůbec nemá! Nabízí se jednoduchá rada, vyměnit autorádio za jiné? No to bych chtěl! Ale Subaru i při této myšlence hází jen klacky pod nohy...

Poslední týden jsem věnoval studiu všech dostupných možností. Jedna složitější než druhá, pokud je vůbec funkční. Na českém internetu se žádné kompletnější info nenachází, takže se pokusím vše sepsat sám.Co bych si ideálně představoval

plán A.
nejlépe úplně nové, vlastní autorádio, jako je na obrázku výše.
 • slušně hrající
 • s pohodlným ovládáním = žádný s dotykovým displejem, které jsou nepochopitelně i v roce 2012 ve stádiu předpotopním
 • USB pro připojení 80GB iPodu, včetně ovládání play/pause/next (z volantu nebo alespoň tlačítky autorádia) a se základní inteligencí, tedy schopnost pozastavit přehrávání při vypnutí motoru a opětovně obnovit při nastartování
 • AUX vstup = 3.5mm jack (pro všechna ostatní zvuková zařízení)
 • slot pro paměťovky nebo USB pro připojení čtečky

plán B.
pokud to nepůjde, tak alespoň vyměnit současné autorádio za novější typ z novějších Subaru Outback/Legacy '08

plán C.
alespoň externí vstup do současného autorádia

Je tu ale háček

Autorádio z výroby nemá zezadu žádný externí vstup, jediné, čeho se lze dočíst v popisech vývodů jednotlivých konektorů je mono vstup vhodný tak maximálně pro handsfree. Subaru se dále rozhodlo, že přední panel bude sloučen s ovládáním klimatizační jednotky, a tím pěkně zavařit jakýmkoli pokusům o výměnu autorádia za nějaké vlastní. Tyto dvě součásti totiž nelze od sebe nijak oddělit.

Technické poznámky

 • Moje rádio: Kenwood GX-201LH = pro jednozónovou klimatizaci, 1 CD, žádný AUX vstup, žádné mp3
 • Instalovaná autorádia jsou od výrobce Kenwood. V Japonsku dodávali i McIntosh rádia (nevím jestli v základu, nebo za příplatek).
 • Klimatizace se dělají ve 3 verzích: manuální, automatická jednozónová a automatická dvouzónová. U automatické klimatizace lze mezi sebou měnit pouze panely stejného typu: jednozónové↔jednozónové, nebo dvouzónové↔dvouzónové, i když to trochu láká, že by panel s ovládáním dvouzónové klimatizace měl fungovat s jednozónovou jednotkou – není tomu tak. Samotný počítač řídící klimatizaci se nachází jinde v autě, a s jiným panelem si nerozumí.


Nalezená řešení

UPDATE rok 2008: asi máme smůlu
UPDATE rok 2009: přibyly nové možnosti, už to vypadá nadějně a to i pro ty, kteří neumí pájkovat. O funčních řešeních jsem tehdy ale nevěděl a nakoupil to, co nefungovalo.
UPDATE rok 2013: konečně mám rovnou vlastní 1DIN autorádio ve svém Subaru. Viz poslední bod.

1.   FM Transmitter (zavrhnuto)

Radiový vysílač do zapalování se slotem pro paměťovku. Ze zoufalosti jsem to kdysi zkoušel a je to na palicu.
 • Ze zašumělého zvuku, kterému není ani rozumět po půhodině bolí hlava
 • V FM pásmu není frekvence, která by byla dostatečně spolehlivá na to, aby vám ji nerušilo každou chvíli nějaká stanice
Toto opravdu není cesta.

2.   Rozřezání autorádia na kousky (zavrhnuto)

Opravdu extrémním řešením (i samotným nápadem!) je rozebrat autorádio a přední desku s tlačítky rozřezat. Všechny rozřezané spoje mezi jednotlivými dílky potom propojit drátky, a horní kus desky tímto ohnout o 90° tak, aby vzniklo místo na instalaci vlastního autorádia. Postup zahrnuje i ruční výrobu nového předního panelu, nasprejování a novou instalaci tlačítek klimatizace do desky.
Pro většinu nereálné a dnes hlavně zbytečné, ale je zde krásně vidět, jaké měli Subaráci ještě nedávno možnosti. Jeden týpek v USA to dělal na zakázku za $950 a měl toho tolik že nevěděl co dřív. Otevřít fotky.

3.   Napojení se na interní signály + Silent CD

Pár lidí autorádio rozebralo a napadlo je, že by se dal externí přehrávač napojit na lajny vedoucí z interní CD mechaniky. To je celkem funkční řešení, vyžaduje však neustálé přehrávání speciálního (tichého) CD, aby byly tyto signály aktivní. Tiché CD není problém vyrobit do 5 minut doma.

AUX-in kit od Jazzy Engineering
Hotový kit nevyžadující pájkování nabízí Jazzy Engineering. Pro instalaci je ale stále potřeba vyjmout autorádio z panelu a rozebrat ho na díly. Uvnitř se nachází dvě vodorovně položené desky propojené plochým kabelem, nahoře deska s interní mechanikou a dole deska s tunerem. Mechanika se odpojí od tuneru a namísto toho připojí do zakoupené destičky. Z destičky trčí krátký plochý kabel (umístěný od výroby), ta se napojí do desky tuneru a je hotovo. Jack 3.5mm, umístěný na destičce je potřeba prodlužkou vyvést ven z autorádia a vše smontovat zpět.
Celý kit ale bohužel není s mojím rádiem kompatibilní, i když by se zdálo že ano. To jsem si ověřil samotnou objednávkou a zjištěním, že plochý kabel je v evropské verzi rádia širší (22 vývodů EU verze, 14 vývodů US verze). Kompatibilní je s rádii P-201UH, P-201UE, P-201UN, což po letech zjišťuji, že jsou vlastně rádia vyrobená společností Panasonic (montované pouze v amerických vozech).

babčovo řešení pro evropská rádia, navíc zdarma
Při důkladném zkoumání rozebraného rádia jsem nalezl spoje na desce, na které lze napájet drátky přímo. Zprvu jsem se pokoušel využít zakoupené destičky od Jazzyho – obsahuje totiž pár odporů a kondíků pro bezpečné oddělení externího přehrávače od elektroniky rádia, především pro zabránění vytvoření zemní smyčky při připojení mp3 přehrávače k nabíječce. To mi však hrálo velmi potichu a zkresleně, tak jsem to risknul a připojil iPhone přímo.
Nyní mám káblík vyvedený ven z autorádia a funguje to obstojně. I nabíjení funguje v pořádku a naštestí se nic ani po roce neodpálilo. Zvuk je však stále nanejvýš podprůměrný, protože sám zesilovač stojí za houby.

[zde doplním foto, jakmile otevřu jednotku]

4.   Leptronix AUX input module

Instalace stejná jako destička od Jazzy Engineering, napojuje se na plochý kabel uvnitř rádia. Obsahuje chytrou elektroniku emulující interní CD mechaniku, není tedy potřeba neustále přehrávat tiché CD. Při detekci zvuku na AUX-in vstupu automaticky odpojí CD mechaniku a připojí externí vstup. Domovská stránka produktu.
Zavrženo, nelze použít pro evropská rádia, pouze pro USDM verze, tedy rádia od Panasonic.

5.   FSL-21 iPod Adapter

Uvedeno 2009. Krabička obsahuje chytrou elektroniku, jež komunikuje s autorádiem, vypadá to, jakoby se někomu podařilo ukradnout, nebo reverzním inženýrstvím rozluštit specifikace proprietárního protokolu. Krabička přesvědčí autorádio o existenci připojeného CD changeru a tím aktivaci zablokovaných vstupů. Cena šílených $265, což vychází přes 5500,-. Kde koupi na electric-design.com.

6.   GROM Audio adapter

Asi nejvymakanější chytrá krabička. Podporuje desítky vozů a autorádií, lze pořídít i s přídavným iPod/iPhone kabelem, který umožní kompletní integraci vašeho přehrávače (ovládání z volantu nebo rádia, zobrazení názvu písničky na displeji rádia). Cena kolem $100. UPDATE: vyšla nová verze přidávající Bluetooth (profily HFP, A2DP, AVRCP, tedy handsfree, bezdrátové audio a ovládání play/stop/forward tlačítky rádia), nyní za $130 + $30 iPhone kabel + $15 USB+3.5mm jack vstup kabel. Domovská stránka produktu.

7.   Instalace autorádia z novějších Subaru

Mělo by jít nainstalovat autorádio i z novějších Subaru, až do roku 2008. Novější autorádia by měly mít konektor pro externí vstup v základu. Je však potřeba zachovat stejný typ klimatizace a stranu jízdy, jinak nebude nové rádio kompatibilní.
 • Může být za vysokou cenu
 • Zvuk bude stále pouze průměrný


8.   Instalace handsfree s podporou mp3

Některá handsfree obsahují svůj vlastní zesilovač, takže (ne)funkce autorádia vůbec neřeší, protože ho úplně obcházejí připojením mezi něj a repro. Tady se ale pohybujeme v hodnotách 20W RMS a podobně, přece jenom je to jen handsfree... Nechci

9.   Rámeček pro vlastní autorádio (manuální klimatizace)

Štěstí mají paradoxně ti, kteří vlastní manuální klimatizaci. Spodní část autorádia totiž neobsahuje žádnou elektroniku, nýbrž pouze 3 otočná kolečka, takže lze jednoduše zakoupit za 2000,- nový přední panel (kus plastu) a je vystaráno. Avšak to není náš případ.

10.   Rámeček pro vlastní autorádio (automatická klimatizace)

V japonských obchodech s originálními autodíly Subaru lze konečně nalézt rámeček pro dvojité autorádio (2DIN) se samostatným ovládáním klimatizace. Použít běžné 1DIN rádio + a získat tím navíc přihrátku na věci je také lákavé.
Má to ale jeden velký problém. Jednak je tento rámeček samotný dražší než naprostá většina standardních autorádií (stojí 30 000 Yen = 8000,- Kč), a hlavně, dělají ho jaksi jen pro japonský trh, kde se jezdí vlevo!. Přední panel není symetrický, ale mírně natočený k řidiči (na fotkách to není poznat). I tvar vnitřní plastové kostry, do kterého se celý přední panel s autorádiem šroubuje, je zrcadlově převrácený. Panel tak s evropskými a americkými auty není kompatibilní. Nemůžu uvěřit, že se na zbytek světa tak vybodli.

Nakonec ano, jde to! Instalace standardního autorádia!

Řekněme že jsme se smířili s tím, že americká ani evropská verze takového rámečku neexistuje. To nás vede k myšlence, jestli by se tomu nějak nedlo pomoct a nacpat do auta i nekompatibilní panel. Nakonec dobrá zpráva, funkční instalace se z toho dá vytřískat i tak! Potřebujeme:
 • rámeček s klimatizační jednotkou
  ten je v nabídce např. na avoJDM, číslo dílu 107-209-006, barevná verze #02SC A-C Silver
  anténní redukce "Subaru antenna adapter"
 • japonský hazard switch (tlačítko na výstražné blinky)
 • Subaru-to-ISO adaptér
  lze koupit i zde v ČR za 150 Kč
 • 1DIN prázdný šuplík
 • libovolné 1DIN autorádio, například Alpine CDE-178BT.
  Redukce ISO-to-Alpine a handfree mikrofon jsou dodávány v balení.


Při instalaci se naskytne hned několik problémů.
 • Pokud jste si neobjednali japonský hazard switch, ale počítáte s tím, který již ve svém evropském vozidle máte, zjistíte, že evropský je zrcadlově převrácený, a to včetně jeho upevňovavích prvků, které nejsou ve stejné rovině, a ke zdířce na levé straně našroubovat nejde. Šikovným vystláním podložkama a správným natočením si lze však pomoct a tlačítko tam jakž takž napasovat alespoň otočené o 90°. Pokud si přiobjednáte hazard switch pro japonský trh, tento problém nenastane.
 • Jakmile se pokusíte vložit jednotku s rádiem+AC do panelu auta, zjistíte, že hazard button brání zasunutí jednotky až nadoraz. S hazard buttonem se totiž v evropském autě počítalo napravo, tak je tam pro něj v plastu vytvarováno místo, avšak nalevo místo není.
  Po osobním zjištění se ale dá kus plastu celkem bezpečně uřezat, aniž by to nějak narušilo pevnost. Potřebujete elektrickou výbavičku a trochu zručnosti.
 •  Přední panel není symetrický. Nakonec to ale nebrání v instalaci, a nesedí to jen o milimetry. To se dá přežít.
 • Klimatizační jednotka má zrcadlově přehozená tlačítka a kolečka, ale to je už nepodstatný detail.


Použité autorádio má dva užitečné konektory (USB a 3.5mm jack AUX IN), které je dobré mít někam vyvedeny. Pro tento účel posloužil plastový šuplík, do kterého zadní stěny jsem vyvrtal díry, oba dráty prostrčil, a díry opět zalepil.

U mě je tedy výsledné zapojení následující:
 • Subaru factory radio harness (bílá subaru vidlice) ↔ Subaru-to-ISO adaptér ↔ ISO-to-Alpine adaptér ↔ Alpine rádio
  Všechny rozpojitelné dráty na ISO-to-Alpine redukci je třeba spojit tak, aby barvy drátů pasovaly na sebe.
 • Subaru antenna ↔ Subaru antenna adapter ↔ Alpine rádio
 • Subaru A/C control harness → jednotka klimatizace
 • Handsfree mikrofon → Alpine rádio
 • Alpine rádio → USB a 3.5mm jack vyvedené ven
Zajímavé odkazy

Sticky thready na fóru legacygt.com
Popis vývodů všech radiových konektorů používaných v Subaru

Instalovaná autorádia v Subaru Outback a Legacy
Europská rádia (EDM head units):
– Kenwood GX-201LH (RHD, 1-zónová automatická klimatizace, 1CD, no SAT button) – 2004, 2005
– Kenwood GX-201LE (RHD, 1-zónová automatická klimatizace, 6CD, no SAT button, kazeta) – 2004
– Kenwood GX-201JE
– Kenwood GX-203JE
– Kenwood GX-204LE

Americká rádia (USDM head units):
– Panasonic P-201UH
– Panasonic P-201UE
– Panasonic P-201UN

Další:
? P-206 UNB
? GX-806EF2

Co vaše zkušenosti?

Jaké originální rádio máte a povedlo se někomu realizovat některé z řešení?
 

   Dobrý! 7   0

Komentáře

ludek
cau, prosím Tě jde ten Grom přippojit na Kenwood GX-201LH? Na stránkách píšou Outback 2005 a ja mam 2004 Díky L
Zasláno 12. 08. 2013 - 23:01
babča
Zrovna včera jsem (po letech!) dokončil instalaci nového rádia. Obtížnost instalace 10/10, ale stojí to za to! Opravdu doporučuji se vykašlat na všechny ty krabičky a jít rovnou do řešení #10, ještě mi poděkujete. Mám 2DIN rámeček a v něm 1DIN autorádio Alpine a ve spodní části šuplík ve kterém mám od teď iPod a mobil. Ten vestavěnej kenwood má zvuk naprosto příšernej, dokud bych neslyšel se stejným repro to nové Alpine, tak bych řekl že ho má jen průměrný. Nejen, že s Alpine stačí mít stejnou hudbu na nižší hlasitosti, protože je jí mnohem lépe rozumět, ale i nepříjemné rezonance ve dveřích zmizely. Jojo, na kenwoodu při přehrávání z CD to nízké tóny nehrálo, ale dveře se vždy po dobu tónu rozdrnčely. (Nemluvím o tuctuc muzice)

Vestavěné handsfree v autorádiu pro až 3 bluetooth mobily je taky super.

Pokud se vrátím k Tvé původní otázce... zajímavé. No je možné že některé 2004 kusy toto rádio už měly. Pokud máš GX-201LH, tak určitě půjde, důležitý je model rádia, což sedí. Rok výroby vozu se určuje spíš tak ze zvyku, protože to je určitě častější údaj, který běžný uživatel o svém vozidle ví, než nějaký model autorádia, který často ani nemusí být na předním panelu uvedený. Byť je to často ale zavádějící, protože subaru přidávalo různá rádia pro různé regiony (minimálně US, Kanada, Evropa, Japonsko) a různé výbavy (klimatizace). Compatibility list je na http://www.gromaudio.com/grom_application_guide...

Pokud to máš blízko do Brna tak můžu pomoct s instalací.

PS: pro ty co nečtou články, ale jen diskuze: rádiem Kenwood zde samozřejmě myslím origo vestavěné rádio; aftermarket Kenwoody (tzn 1dinové, dvoudinové standardní rádia) jsou co se týče zvuku slušné a srovnatelné s ostatními značkami (jako např. právě Alpine).
Zasláno 12. 08. 2013 - 23:46 | profil
Igor
Dobrý den.
koupil jsem ze USA GROM Audio USB2 Plus - car stereo interface for 2004-2010 Subaru (#SUB08), v autě mám factory radio GX 201 LH, které by mělo fungovat snad ??
jedná se o subaru legacy 2005
po instalaci adapteru však radio při pokusu o přepnutí na CD changer na adapter nereaguje. Můžete mi poradit jestli dělám nějakou chybu? Na propoj. kabelu je konektor na CD changer k připojní na radiu, dále konektor pro Grom adapter, další konektor je head unit - ten jsem nikam nezapojil. díky
igor.halda@gmail.com
Zasláno 23. 09. 2013 - 22:35
babča
Na zapojení není moc co zkazit:


CD changer vidlice by měla jít do rádia, zásuvka nepoužitá (tam jde případně reálný CD changer, pokud ho máte), a bílá zásuvka pak do GROM krabičky.


Kabel C-SUB08 je kompatibilní s rádii GX-806EF2, GX-201JE, GX-201LE, GX-201RE, GX-201LH, GX-201RH, GX-203JE, GX-204LE, GX-204RE, P-136, P-147 LN, P-206 UNB, Kenwood FZDA07EREF2.

Do GROM krabičky pak dokoupíte (nebo máte již v balení) kabel v kombinaci Jack 3.5mm + nabíjecí USB (tzn připojíte libovolný přehrávač přes sluchátkový konektor, a necháte ho i nabíjet. Flash disk ani jiné USB zařízení použít nelze, USB obsahuje pouze napětí pro nabíjení.), anebo v případě nejpokročilejšího modelu GROM-USB2P-SUB08 jednoduše do USB zapojíte libovolné USB zařízení včetně smartphonu.

U všech jejich krabiček uvádí tento seznam kompatibility:
Subaru Forester 2008-2009
Subaru Impreza 2008-2009
Subaru Legacy 2005-2009
Subaru Outback 2008-2009
Subaru Tribeca 2008-2009
U outbacku by mělo být také 2005, nebo dokonce 2004, protože důležitý je hlavně model autorádia, a GX-201LH měly některé subarky už ke konci roku 2004.


Napadá mě, krabička podporuje emulaci SAT a CD changeru, máte krabičku přeplou ve módu cd changer? Možná je v "satelitním" módu a pak si to navzájem nerozumí.
Zasláno 07. 10. 2013 - 13:11 | profil
Snoopy
babčovi: sorry for english. Your car had single zone AC controls? Did you change it to dual zone, or single zone JDM version?
Zasláno 12. 11. 2013 - 10:31
Igor
Problém byl ve firmware, po komunikaci s podporou mi poslali mailem nový firmware, po instalaci vše OK. /GROM Audio USB2 Plus - car stereo interface for 2004-2010 Subaru/
Zasláno 12. 11. 2013 - 10:53
babča
Hi Snoopy, I have a single zone AC in my car and I changed it for a single zone JDM AC control panel. You can't swap single zone for a dual zone controls and vice versa. These are illustration pictures in my article, you remind me that I wanted to update it and post my own pictures of my installation. Stay tuned later today!
Zasláno 12. 11. 2013 - 11:15 | profil
babča
Igor: díky za informace.
Zasláno 12. 11. 2013 - 11:17 | profil
Snoopy
Thanks, babča. Does it display temperature in celsius or farenheit?
Zasláno 12. 11. 2013 - 12:36
babča
From legacygt:
citace:
The HVAC display is just that, a display, the F and C is determined by the car it is installed in. Those of us in North America who live in Canada and purchase this JDM Dual HVAC display will see C. Those of us in the United States will see F on the display.


Mine shows temp in C like my old HU did.
Zasláno 03. 12. 2013 - 02:06 | profil
Pavel
Jsi schopen to autorádio ovládat i z volantu, nebo tohle dotáhnout už nelze?
Zasláno 25. 05. 2015 - 13:46
babča
Na volantu ovládání nemám, ale i to by mělo jít zapojit. Asi bude záležet, jaké autorádio (značku) zvolíš, kdyžtak se pak dá dohledat konkrétní řešení.
Zasláno 25. 05. 2015 - 16:08 | profil
Míša
Dobrý den, měl bych otázku, která doufám nebude braná jako reklama. myslíte že bych dokázal narvat takovéto http://www.tonystore.cz/specialni-autoradio-vw-skoda-seat-7: do subaru Subaru Legacy 2.5i 1999?? Asi to bude znít jako hloupost, ale zajímalo by mě jaké jsou možnosti
Zasláno 26. 01. 2017 - 17:34
Míša
Jaj špatně formátováno prostě tady: http://www.tonystore.cz/specialni-autoradio-vw-...
Zasláno 26. 01. 2017 - 17:35