XBMC – první spuštěníPokud chcete zatím jen vyzkoušet, jak dobře funguje samotné přehrávání:
 • Otevřete XBMC, mrkněte do Systém – Video – Playback a zkontrolujte, zda je povolena Hardwarová akcelerace videa – DXVA2, nebo VDPAU (v Systém – Vzhled si případně změňte jazyk na češtinu)
 • Máte XBMC na Windows, a animované prostředí není plynulé? Zkuste deaktivovat Nastavení – Systém – Videovýstup – Otevřít v okně přes celou obrazovku namísto pravého fullscreen režimu, anglicky je to Use a fullscreen window rather than true fullscreen. XBMC se pak bude spouštet v pravém fullscreen módu (tzn. jako hry), ne jen jako okno přes celou obrazovku. Obchází tím pomalého window managera ve Windows a výsledkem je vyšší videovýkon.
 • Otevřete v hlavním menu položku Videa – Přidat soubory a vyhledejte vaši složku s filmy
 • Po stisku OK se nabídne dialog s typem souborů, tak zatím nechte Žádný
 • Složku lze nyní procházet přes Videa – Soubory – Vaše složka

Hlavní síla XBMC je však v práci s knihovnou fimů a seriálů.
 • Nutností je mít filmy nejlépe v jedné složce s permanentním umístěním, a mít ve filmech nějaký systém a uklizeno.
  To znamená každý film ve své vlastní podsložce, nazvané stylem Název filmu (rok)
 • Rozhodněte se, zda chcete načtené popisy k filmům anglicky, nebo v češtině. Angličtina obvykle funguje spolehlivěji, protože databáze filmů je obsáhlejší a doplňující informace kompletnější. Pokud se rozhodnete pro popisy v češtině, nejdřív si příslušný český scraper do XBMC přidejte. Pro ČSFD jsou dostupné dva, BBaron scraper a od IDDevelop.
 • Otevřete v hlavním menu položku Videa – Přidat soubory a vyhledejte vaši složku s filmy
 • Po stisku OK se nabídne dialog s typem souborů
  jako typ nastavte Filmy, zkontrolujte sloupeček Změnit stahovač (Change scraper), a nezapomeňte dole aktivovat, že je každý film umístěn ve vlastním adresáři.
 • XBMC by mělo nyní složku prohledat a nalezené položky zařadit do vlastní knihovny – pod položkou Videa v hlavním menu se nyní objeví podmenu Filmy.

Nyní přidáme do XBMC seriály.
 • Opět je nutné zavést jednotnou strukturu souborů, aby byly seriály korektně rozeznány. Ujistěte se, že každý seriál je ve vlastní podsložce, a v každé jsou podsložky s01, s02, s03... jako rozdělení po sériích. Samotné soubory musí obsahovat označení série a epizody, to znamená řetězec SxxEyy je součástí názvu (např. Black Books S02E01.avi).
 • Popisů epizod v češtině lze docílit stáhnutím scraperu SerialZone od BBaron scraper.
 • Otevřete v hlavním menu položku Videa – Přidat soubory a vyhledejte vaši složku se seriály
 • Po stisku OK se nabídne dialog s typem souborů, jako typ nastavte Seriály a zkontrolujte zbylé volby
 • XBMC by mělo nyní složku prohledat a nalezené položky zařadit do vlastní knihovny – pod položkou Videa v hlavním menu se nyní objeví podmenu Seriály.


Toto je první verze článku, piště do diskuze, informace budu průběžně doplňovat.
 

   Dobrý! 2   0

Komentáře

Khostri
Scraper podle mého nebyl ani jeden z těch, co jsi uváděl. Vybral jsem v nějaké sekci doplńků imd a kinobox.cz. Nenašlo mi to bohužel ani jednu informaci o filmu, i když jsem zkoušel nechat tomu určitý čas na update.

Zapomněl jsem ještě dodat, že jsem nainstaloval Win 7 a na to dal XBMC. Ještě zkusím, jestli po instalaci preview verze Win 8 se nedostanu na startovací dobu OpenELEC verze. Zůstanou stažené meta informace a obrázky i když změním z XBMC pod Win na OpenELEC ? Respektive dá se nějak přenést nastavení?

Každopádně moc díky za všechny rady. První pocity jsou veskrze pozitivní. určitě co se týká ovládání a použitelnost zatím hodně oceňuji absenci různých drobností, které jsem řešíval s mediálními přehrávači - zde jde alespoň téměř vše vyřešit.

Ještě se zeptám na drobnost - jaký skin u XBMC používáš? zkoušel jsem ten standardní, Aeon, break box a ostatní. Zatím mám tuším AEON, ale rád bych se dostal do nějakého nastavení, kde uvidím filmy jako galerii (cover, poster nebo fanart) s tím, že je vidět zároveň i název filmu.
Případně rozumné covery, na kterých je vidět, o co jde. A pak doplňující informace - název, popis a ostatní věci. Možná je to tím, že mi scraper nejel,a le zatím tam byly buď holé ikony, nebo názvy, nebo první políčka filmu a moc přehledné to nebylo.
Také jsem u hudby nepřišel na to, jak dostat obrázek alba i na ikonu složky, nejen k jednotlivým skladbám.

Mám tuto strukturu na NAS:
NAS---
--video
--photo
--music

Tyto složky jsou defaultně nadefinovány na NAS pro použití z DLNA serverem, takže název měnit nemůžu.
Ve videu mám strukturu tuto:
video---
--0-pohádky
--1-Seriály
--2-Výukové
--3-Anime
--Avatar
--2012
-- ... atd

V hudbě tuto:
music--
--Adele
--Madonna
--...


V jednotlivých složkách mám: album (rok) 01 - název skladby

Ze tvých zkušeností - musím pro XBMC udělat nějaké extra změny ve struktuře? Ať už videa nebo hudby? U hudby jsou nutné vyplněné metatagy? Někde je totiž mám a někde ne.
Zasláno 24. 05. 2012 - 15:55
Khostri
Doladění XBMC
Zatím jsem nastavil dle tvých doporučení scrapper. Seriály jsou docela OK, našlo je to hezky.
Filmy prozatím ne, ale je otázkou, jestli to není spíš na delší dobu pro update knihovny.
Hudbu jsem prozatím neřešil, jelikož jsem chtěl dopilovat technické drobnosti (podkladový systém a podobně) a pak dodělávat vychytávky kosmetické.

Chci se zeptat do budoucna - aktuálně mám jako satelitní přijímač Arivu 200. Pokud bych uvažoval o sledování na HTPC:
1) Je už nějak vyřešeno rozkódovávání Irdeto?
2) na jakém Pc může běžet Backend? Chci se vyvarovat nějaké další extra spotřebě elektrického proudu nějakým extra výkonným PC a také nechci nechávat své standardní PC pořád zapnuté. Zvládá dekoding i nějaké Pc s méně výkonným procesorem jako třeba právě postavené HTPC?
Nebo nejlepší řešení udělat Backend na Synology. Mám ale Freescale mpc8533E PPC Processor, a neviděl jsem nikde vhodný postup na zprovoznění backendu. Našel jsem jen na ARM procesor.
Zasláno 25. 05. 2012 - 11:04
Khostri
Zeptám se na některé drobnosti. Vím, že nejsi support pro XBMC, ale ptám se proto,ž e máš třeba zkušenosti z něčím, co jsi již řešil. Pokud něco nevíš, samozřejmě budu hledat odpověď na forech XBMC.
Jaká je logika fungování knihovny v XBMC? jsem trochu zmatený. Mám v hlavním menu položku Movies, TV shows a Video. Nevím, jak se liší Video od Movies.
Navíc, když vlezu do videa, vidím tam ještě jako zdroj třeba Seriály a podobně.
Dá se nějak udělat rozumný "shortcutů do hlavního menu či podmenu tak, aby se vyfiltrovaly třeba položky v určité cestě? chci dát na jednoduchý přístup všechny pohádky pro děti, a´t to nehledají v hlavní knihovně. Problém je, že některé pohádky jsou filmy a něco jsou jako seriály.

Zazálohoval jsem si knihovnu a celé nastavení včetně pluginů (pomocí addonu). Je to kompatibilní s XBMC na jiném systému? Například když udělám OpenELEC verzi a načtu to do ní?

Ve Windows se mi startuje XBMC, ale pak tu a tam některá aplikace převezme focus. Dá se nějak automaticky podržet focus na XBMC?

Při updatu knihovny pořád někde vybíhá dialog, že server je nedostupný. nikde jsem však nenašel nastavení, jak tyto hlášky potlačit a dát automaticky pokračovat.
Zasláno 28. 05. 2012 - 12:51
Khostri
Filtr - včera jsem si hrál s filtry a uživatelskými stopami. shortucut na pohádky asi umím dát, na seriály zatím ne. Respektive seriály, které jsou zároveň pohádkami, avšak fyzicky se nacházejí ve složce seriály (z důvodu způsobu zobrazení v knihovně a scrapperu).
rád bych to vyřešil takto, ale pokud to nepůde, udělám kromě složky video, pohadky a seriály ještě složku Seriály - pohádky. Pak to bude jasné.
Zkusil jsem včera i skupiny filmů přes webové rozhraní. Dá se přes webové rozhraní pustit scrapper?
Neexistuje v rámci knihovny někde možnost tahání a evidence ratingu filmů? Daly by se podle toho filtrovat pohádky pro děti
Zasláno 30. 05. 2012 - 11:04
Khostri
Předělána databáze z lokálu na MySQL server na NAS.
Výhody
1) centralizované místo
2) téměř stále spuštěno
3) možnost upravovat knihovnu v čase, kdy rodina sleduje televizi
4) sdílení záložek, bodů pokračování a podobně
5) ochrana proti fyzickému poškození (disky v RAIDU)

Nevýhody
1) knihovna se pravděpodobně načítá dříve, než pluginy. Nefunguje tedy můj plugin na Wake on LAN na probuzení NAS. Při spuštění XBMC systém prostě čeká na černé obrazovce a po timeoutu (dlouhém) se nastartuje jakoby s prázdnou knihovnou.
2) mírně pomalejší zobrazení například náhledů. Při zapnutí a listování knihovnou se dočítají náhledy nějakou dobu. Ale dá se to akceptovat.
3) nebezpečí datového poškození jednoho místa - nutnost dělat pravidelnější zálohy databáze

Přetrvávající komplikace:
1) nedaří se i prozatím udržet po startu trvale focus na xmbc alikaci. Několikrát (asi 2x) se v rozmezí 10-30 sekund přepne do popředí desktop a XBMC ustoupí do pozadí. Je nutné opět zmáčknout media tlačítko, aby se pomocí scriptu dostala aplikace do popředí
2) něčím se mi uspaný počítač sám probouzí - musím vyzkoumat, který event to způsobí.
3) vrátil jsme zpět defaultní skin, kde je logika zobrazení knihovny o malinko lepší (subjektivní pocit). Avšak po nějakém restartu se mi stalo, že nejsou vidět obrázky na pozadí. Bohužel tento skin nějak nejde odinstalovat a přeinstalovat, tak nevím, které nastavení nebo která věc to způsobila.
5) knihovna hudby se zatím nějak neupdatuje, respektive updatuje neúplně a ne moc dobře.
4) grooveshark plugin mi nechce fungovat - hlásí špatné jméno a heslo, přitop jsem si správnost ověřil přihlášením přes webové rozhraní.
Zasláno 31. 05. 2012 - 12:10
Xamber
Ahoj, dnes jsem objevil tyto stránky-právě doma řeším problém s XBMC - zkusím se tu tedy pozeptat. Mám cca 1,5 roku postavené HTPC na WIN7 - XBMC (skříň Thermaltake DH101 + DO, ASUS M4A88T-M/USB3, AMD Athlon II X3 420e Triple-Core, 2GB DDR3-1333MHz Kingston, 1TB Samsung SpinP. F2 EG 32MB) . Dopusud jsem přehrával mkv filmy z interního HDD nebo z externích USB HDD - bez problémů. Pořídil jsem si NASku Zyxel NSA221. Přidal jsem si zdroj s mkv filmy na NAS do databáze XBMC. Pokud takový fim přehrávám, obraz se nepřehraje plynule, ale seká se. Přitom ale, pokud film ze stejného zdroje přehraju na témže zařízení ve VLC playeru, je přehrávaní naprosto plynulé. Stejně je plynulé přehrávání po LAN síti s použitím interního přehrávače v TV Samsung LE40B650, případně přes wifi na tabletu ASUS. NASka, router i HTPC jsou na gigabitu . Netušíte, kde by mohl být problém? XBMC je ve verzi 10. Díky předem za každý tip.
Zasláno 26. 06. 2012 - 11:22
Xamber
Vyřešeno - před časem jsem laboroval s nastavením a nastavil jsem volbu Přizpůsobovat obnovovací frekvenci .... zakopaný pes byl vykopán...
Zasláno 26. 06. 2012 - 20:53
Asipe
... co tahle na jednom monitoru (dotykovka na skříni HTPC) ovládání XBMC a na druhém monitoru (plazma) filmy? Umí to někdo?
Díky za nápad.
Zasláno 10. 10. 2012 - 08:26
babča
To možná (nějak) jde, ale jak jednou člověk vyzkouší Constellation na iPadu, tak už dál nehledá Proč mít dotykovku na HTPC, když ji můžu mít v ruce.

XBMC více obrazovek neumí a asi umět dlouho nebude (není to v plánu).
Zasláno 10. 10. 2012 - 08:45 | profil
Asipe
... díky za informaci. iPad používám, ... je to fajn, ale když už na tom HTPC ta drahá obrazovkla je, tak proč ji nějak nebyužít. XBMC ji umí bohužel akorát vypnout
Zasláno 10. 10. 2012 - 08:50
Xamber
Nemám skříň s dotykovým displayem, pouze s takovým jednoduchým zobrazovačem, který mi ale přestal zobrazovat informace o přehrávaném souboru poté, co jsem přešel na XBMC 11. Jinak pro ovládání používám androidí aplikaci XBMC remore.
Zasláno 10. 10. 2012 - 09:09
Asipe
... nějaké nápady pro přehrávání HD zvuku (DTS-MA Audio, TrueHD) prostřednictvím výstupu HDMI přes AV receiver?
Mám v HTPC Xonar AVHD1.3, který údajně podporuje DTS-MA Audio/TrueHD pass-through, ale z XBMC stejně leze jen klasické DTS/DD. AV receuver beztrátové HD audio umí .
???
Zasláno 11. 10. 2012 - 10:17
babča
Asipe: Po dvouletém vývoji nového AudioEngine tyto formáty XBMC již zvládá. Stáhněte si nejnovější snapshot XBMC Frodo. Zároveň v nastavení audia bych zkontroloval, zda jsou povoleny položky "receiver podporuje AAC", "receiver podporuje XXX" ...
Zasláno 11. 10. 2012 - 10:21 | profil
Asipe
Díky, večer jdu experimentovat.
P.S. Nerad přiznávám, že do problému nevidím tal hluboko, jak bych potřeboval
Zasláno 11. 10. 2012 - 10:41
Asipe
Tak už jsem to vyřešil..., zahodil jsem Xonar a vyměnil grafiku za GTX560, která propouští skrz HDMI všechny HD zvuky bez problémů. Sice je to trochu zbytečný luxus pro HTPC, sice nemá pasivní chlazení, ale maká dobře a celke potichu. YAMAHA RX-A3010 + 7.1 B&W + DTS-HD MA..., kdo neslyšel, neví, o co přichází
Děkuji za pomoc.
Zasláno 13. 10. 2012 - 10:12
Tomáš
XBMC jsem nainstaloval na notebook acer aspire5741g procesor intel i3 grfika mobility Radeon 512MB a win 7 mám problém se spuštěním filmů z ulož.to hlásí mi to chybu pluginu videa a když pustím film třeba z primy cool tak v režimu celé obrazovky chybí obraz pokud jdu do domovského menu tak obraz jde nevíte čím by to mohlo být?
Zasláno 30. 08. 2013 - 20:37