Výbojka Revoltec Cold Cathode

Studená katoda, malá "zářivka" na 12V, nejen pro počítače.

 • univerzální použití – prosvětlení PC skříně,
  prostoru za monitorem či televizí, v autě... možností je plno
 • invertor je duální, trubice jsou libovolně odpojitelné
 • délka kabelu od trubice k invertoru 25cm
 • napájení je 12V/350mA z MOLEXu
  není problém předělat to např. na klasický adaptér do sítě
 • dlouhá životnost (dočetl jsem se, že i po 3 letech používání svítí jako nové)
 • Revoltec dodává dvě varianty, invertor s jednou, či dvěma trubicemi
  rozdíl je 30 Kč – nevyplatí se kupovat set s jednou trubicí, přestože chcete používat jen jednu. Při manipulaci ji můžete lehce poškodit, takto tedy máte ještě jednu záložní.
 • v několika barvách (bílá, červená, zelená, modrá, možná i další)Vyzkoušel jsem invertor připojit na různá napětí, viz obrázek výše. Při 3 voltech již nesvítí katoda vůbec. Rozdíl mezi svítivostí na 9V a 12V je markantní, jenom to na obrázku není vidět. Poslední fotka je pořízena s jinou expozicí. Zkoušel jsem napětí zvýšit na 16V, a svítivost se už moc neměnila. Ještě pro zajímavost, provozní napětí samotné CCFL výbojky je 650V (víc se na štítku invertoru nedočteme).

Uvedené hodnoty v tabulce a celém článku se vztahují k 1 připojené trubici. Při připojení druhé je odběr prakticky přesně dvojnásobný, tedy při 12V asi 8,5W.
napětíspotřeba
12 V350mA4,2W
9 V67mA0,6W
7,5 V53mA0,4W
6,2V37mA0,23W
4,6V27mA0,1W
3V

Napájení z USB

Není možné. Jednak napětí je příliš nízké, ale hlavně USB konektor nedodá potřebnou šťávu (kdybychom třeba použili zbytečně složité řešení v podobně DC-DC měniče). Nevím proč někteří chcete trubici napájet zrovna z USB notebooku, když už osvětlení k notebooku, tak si Revoltec připojte k síťovému adaptéru.

Napájení ze síťové zásuvky

Stačí najít nějaký 12V síťový adaptér. Zkontrolujte, zda je na nálepce uvedeno DC (stejnosměrný proud), a udávaný maximální odběr alespoň 400mA (pro 1), či 800mA (2 trubice).

Pro hrátky a testování jsem ze šuplíku vyhrabal 4pin MOLEX vidlici a 5.5mm jack zásuvku (5.5mm = běžný napájecí konektor, měl ho i můj adaptér), a vyrobil si redukci pro připojení invertoru k adaptéru. Pokud tyto konektory po ruce nemáte, musíte se pustit do stříhání drátů Pak stačí ustřihnut MOLEX zásuvku a konektor na adaptéru a ručně kabely propojit.

Ovšem pozor. Ještě je potřeba změřit, zda na výstupu adaptéru opravdu je 12V, mám tu jeden DC adaptér "12V/1000mA", a na výstupu je 16V naprázdno (v záteži 14.5V) – to je moc! Zapojil jsem trubice na tento adaptér, svítily 10 minut, najednou jedna a hned na to druhá pohasla, hned na to zhasly úplně ​– invertor se mi málem podpálil. Typický smrad, když hoří elektronika a plast ​– transformátorek se normálně horkem sám vypájel z desky. Zde se potvrdily doporučení výrobců – provoz na nižší napětí klidně, na vyšší ani omylem.
Byl to můj risk, věděl jsem že zapojuji na 14.5V, ale že odejdou ještě než stačím vyzkoušet zda se mi do interiéru hodí, to jsem nečekal... :​-​) S dobrým chlazením – otevřená krabička, průvan či připevněný chladič ​– by intertor vyšší napětí zvládl, ale mnohem vhodnějším řešením je snížit napětí třeba zenerovou diodou.

Prodloužení drátů

Musíte prodloužit tu dvoulinku mezi konvertorem a molexem, potom ke snížení jasu nedochází.

Verdikt

100%
Nevidím v nich chybu.
 

   Dobrý! 8   0

Komentáře

Niko
Mel bych jeden dotaz co kdyz se mi invertor spálil jak zapojit samostatné trubice?
Zasláno 01. 03. 2011 - 20:14
babča
Jak se ti povedl spálit? Samostatné trubice na běžná napětí nijak nezapojíš. Potřebuješ jedině další invertor, buď si ho koupit, nebo vyrobit. Takže koupit...domácí výroba se časově nevyplatí, jedině kdyby si člověk chtěl zbastlit nějaké specialitky a trochu si s tím pohrát.
Invertor s jednou 30cm trubicí pořídíš už za 130 Kč, takže asi není co řešit
Zasláno 02. 03. 2011 - 10:11 | profil
Petr Jančička
Dobrý den babčo, snažím se dát katody dál od sebe (mám Twin set), ale po prodloužení svítí sotva do půlky (asi jako 6,2volt na obrázku v článku). Myslel jsem že se něco pos*** ale když jsem to dal zpět tak svítí zas normálně. Co použít za drát, aby nedocházelo ke ztrátám elektřiny a kolik to stojí?
Díky za odpověď
Petr
Zasláno 10. 08. 2011 - 17:09
babča
Petr Jančička: prodlužovat můžeš jen drát před invertorem. Dráty mezi invertorem a výbojkami prodloužit nejde, má to přesně ten efekt co tu popisuješ. Pokud chceš výbojky daleko od sebe, musíš použít dva invertory (dvě sady Revoltecu).

Niko:
babča napsal:
Jak se ti povedl spálit?

Joo už asi chápu viz update v článku...
Zasláno 18. 03. 2012 - 20:02 | profil