Filmový přehrávač WD TV Live Plus

Síťový přehrávač bez kompromisů, s dobrou podporou formátů a za nízkou cenu.

 • cena (1600,- za WD TV Live vs. 8500,- za HTPC)
 • malá krabička
 • bezhlučný provoz (pasivní chlazení)
 • vysoký výkon (ale ne vždy, viz níže)
 • příjemná odezva na povely ovladače
 • neměřitelná spotřeba ve vypnutém stavu, 7W při přehrávání
 • vypnutý nijak nesvítí (slabá bílá LEDka je aktivní jen v zapnutém stavu)
 • super citlivost na infračervený signál – přehrávač mám za skříní tak, že kromě televize není vidět ani krabička ani dráty a přesto můžu mířit WD ovladačem kam chci, vždy reaguje
 • nemá problém s českými titulky; posunout např. zpožděné titulky lze po 100ms jednoduše šipkami doleva/doprava během přehrávání, stejně tak se zvukovou stopou
 • oficiálně podporuje WiFi adaptéry, připojitelné přes USB (seznam podporovaných)
 • úspěšně jsem připojil tuto vynikající HTPC klávesnici! Stačilo vložit přijímač do USB a do sekundy bylo hotovo. Kurzor myši (logicky) nefunguje, prostředí WD TV s myší nepočítá.
 • neoficiální firmware dodává podporu youtube HD videí, stahování torrentů, umožňuje přidat adaptér pro Gigabit ethernet nebo nepodporované WiFi 802.11n adaptéry, podpora externí DVD mechaniky, ext2/ext3 a mnoho dalšího (WDLXTV)
 • disk, připojený k USB je automaticky sdílen v síti, tzn. můžete číst/zapisovat z jiného PC nebo notebooku nebo dokonce přehrávat filmy v dalším WD TV, aniž by bylo k němu potřeba disk připojovat. WD TV se tedy s diskem chová jako běžný NAS. Přenosové rychlosti jsou však dost mizerné, přibližně 5.5 MiB/s čtení, 2.8 MiB/s zápis + dost to kolíše. Na kopírování tedy nepoužitelné, ale na přehrávání snad všech FullHD filmů z WD TV po síti tyto rychlosti dostačují.
 • nevypadá tak špatně, jak na některých fotkách – připadal mi plastový a moc velký (tlustý), zvlášť
  oproti současnému 2cm HTPC, který má nahradit – plášť je ale kovový a krabička je celkově malá dost
 • ovladač je malinkatý, ale nepracuje se s ním špatně
 • start trvá 35 sekund, u neoficiálního však 4 sekundy!
 • překvapil test přehrávání souborů bird20.mkv (20Mbit bez zvuku) až birds110.mkv (110Mbit bez zvuku) – přehraje plynuje naprosto vše i s nejvyšším bitratem. Ale pozor, jen z USB více v mínusech

 • přeskakování ve videu není příliš pohodlné, skok trvá půl sekundy, což se zdá málo, ale když hledáte určitou pasáž filmu... představoval bych si instantní odezvu jako je v XBMC
 • Ethernet je jen 100Mbit a maximální bitrate co přes něj protáhnete je pouhých 35Mbps, což je např. pro mě stěžejní – nechci nikde nic zapojovat, a už vůbec ne hlučný plotnový disk.
  Testováno s výkonným gigabitovým routerem TP-Link TL​-WR1043ND. Na stejné přípojce dává pomalý nettop s Atomem reálně 375Mbit, což je 10x rychleji. Samozřejmě zas tolik jak ten Atom by WD nepotřeboval, ale 35Mbit propustnost pro některé ultra kvalitní soubory je někdy málo a vytahovat kvůli tomu externí disk, který ne každý má, a kopírovat na něj je opruz.
  Řešením by mohlo být pořízení WiFi 802.11n 150Mbps adaptéru do USB. V n-kové síti, v kombinaci s high-end wifi routerem, lze dosáhnout až 92Mbit reálné propustnosti. Předpokladem je ale již vlastnit hi-end wifi router. A navíc, 92Mbit/s se mi podařilo pouze s notebookem, USB dongle (alespoň testovaný D-Link DWA-125) je na tom se signálem mnohem hůř a pokud nemáte maximální možný příjem, tak jste hned na úrovni vestavěného ethernetu, nebo ještě o řád pomalejší.
 • nemá funkci skoku do určitého místa ve filmu! jen přetáčení rychlostí 8x + si pamatuje poslední dokoukané místo a nabídne znovuspuštění od tohoto místa. Ale to často nestačí...
  UPDATE: nové firmwary přetáčení až 16x, a skok je možný takto: aktivujte přetáčení >> (třeba 2x) a každým stisknutím tlačítka >>| skočíte o 10 minut vpřed.
 • chci k WD připojit sluchátka a hle, žádné Cinch konektory zezadu, jen nestandardní 3,5mm TRRS Jack (je to kombinovaný stereo + kompozitní výstup). V balení je dodávaný kabel TRRS Jack » 3x cinch samec, ale ten je použitelný jen pro připojení k zesilovači nebo aktivním PC repro, které mají tento vstup. Pro připojení k jiným zařízením (teď není řeč o digitálním výstupu) je tedy potřeba obstarat si ještě příslušnou redukci, či si ji zbastlit doma (ale málokdo má doma TRRS)
 • Samsung.Demo.Oceanic.Life.x264.1080p.40Mbps tedy už přes LAN korektně nepřehraje, vynechává snímky a zvuk vypadne. Přes USB disk už je to dobré, jen změny scény stále nedává.
  Z "ptačích" videí přehraje maximálně birds34.mkv (firmware 1.02), novějším 1.03 byl výkon optimalizován a přes LAN přehraje i vyšší birds42.mkv, a další update na 1.04 dává skoro birds55.mkv

Testovací videa
seřazeno podle bitrate v Mbps: birds20.mkv, birds24.mkv, birds28.mkv, birds34.mkv, birds38.mkv, birds42.mkv, birds50.mkv, birds55.mkv, birds60.mkv, birds70.mkv, birds80.mkv, birds90.mkv, birds100.mkv, birds110.mkv

Zapojení Audio out (AV) konektoru na zadní straně
4321
Cown iAudio, Apple iBook, Archos, Cretaive Zen Vision, Gigabeatgroundvideorightleft
iPodvideogroundleftright
iPhonemicgroundleftright
Zunevideogroundrightleft
WD TV Livegroundrightleftvideo

Další specifikace
System on a Chip od Sigma Designs – Sigma SMP8654 (500MHz CPU/FPU, 333MHz IPU), specializovaný na dékodování audia a videa v IPTV, pozemních, kabelových, satelitních set-top boxech a multimediálních přehrávačích jako je tento, dále 512MB 667MHz DDR2 DRAM, 256MB SSD, 10/100Mbit Ethernet karta, SATA 1,5Gbit (ve WD Live ale není implementován)

Rozdíl mezi WD TV Live a WD TV Live Plus
V českých podmínkách žádný. Verze plus podporuje navíc streamovaná videa ze služby Netflix, která v ČR stejně není dostupná. Co se týče hardwaru, tak novější obsahuje procesor Sigma SMP8654, oproti SMP8655 v původní verzi WD TV. Nejedná se o novější ani starší model procesoru, SMP8655 jen nepodporuje ochranu obsahu pro kompozitní výstup (Macrovision Analog Copy Protection – něco jako je HDCP pro HDMI), a tak Netflix nesouhlasil se zařazením jejich služeb do dalšího firmwaru pro WD Live, ačkoli technicky by to možné bylo bez problému. WD byl nucen pro jeho podporu použít Macrovision verzi procesoru SMP8655, což je právě SMP8654, a tedy i vydat WD Live Plus. Vrtá mi hlavou, kdo dnes bude koukat na filmy (hlavně v HD rozlišení) přes kompozitní výstup. Vlastně, tady šlo o ochranu výstupu před kopírováním – ale netuším kdo by nahrával pořad z kompozitu, to už by i při kameře namířené na televizi byla lepší kopie...

Neoficiální firmware
Týpek říkající si B-Rad odvedl vynikající práci. Až se seznámíte se základní funkcionalitou, doporučuju přejít na tento firmware. Nahrání není nikterak složité. Navštivte oficiální fórum, konkrétně sekci s odkazy na upravené firmwary. Stáhněte si nejnovější [flash] verzi (nejrychleji přes torrent), a rozbalte na flash disk naformátovaný na FAT32. V mém případě bylo ještě potřeba upravit soubor wdtv.ver tak, aby verze v něm byla vyšší než jsem zrovna měl ve WD. Podle tohoto údaje se WD rozhoduje, zda v menu zobrazí položku "New firmware found", žádný jiný význam to nemá. Otevřete tedy wdtv.ver ve WordPadu, PSPadu, Notepad++, prostě vašem oblíbeném textovém editoru a změňte začátek prvního řádku z VERSION='1.02.21.WDLXTV_LIVE-0.4.2.0' na VERSION='1.20.04.WDLXTV_LIVE-0.4.2.0' nebo libovolnou vyšší verzi. Vypněte WDTV, připojte flash disk, po nastartování vám nabídne možnost updatu.

Na fóru je u jednotlivých verzí napsáno [flash] a [non-flash], co to znamená? Non-flash verze se dá spustit přímo z flash disku, aniž byste museli přepisovat interní NAND paměť WDčka. Tohoto se však dá využít jen v případě, že v něm již nějaký B-rad firmware máte, je to užitečné např. pro otestování nové verze B-Rad firmwaru, aniž byste hned přehrávali WD. Pro vás, přehrávající oficiální firmware, je potřeba verze [flash], ta se nahrává přímo do NANDu, stejně jako oficiální updaty.

Verdikt

90%
Ultimátní stroj, který překvapil.
120 vteřin od rozbalení a už jsem přehrával film v nejvyšší kvalitě! Skoro jako kdybych už měl vše připravené... Počítač v síti našlo bez sebemenšího problému, film rovnou pustil s českými titulky, ve správném kódování, korektní audio sync, a celé to jelo ve FullHD 30Mbps bitratu celé plynule... koukám.
 

   Dobrý! 59   3

Komentáře

tazi
tipl bych to na formatovani disku na FAT32
Zasláno 11. 05. 2012 - 14:32
jan
Koupil jsem tento přehrávač a asi po třech týdnech se rozhodl pro update firmware podle návodu nahoře. Všechno proběhlo v pořádku až do okamžiku, kdy se objevila obrazovka s modrými parketami, upozorněním nedopojovat usb a napájení a škála se stavem 0%. Od toho okamžiku veškerá činnost ustala a nepohlo se to celých 26 hodin.
Zkusil jsem resetovat, vyndal flash, objevila se zpráva, že mám vložit usb s firmware.- Zkusil jsem to oblbnout a nahrál jsem tam starší verzi, ale nereagovalo to, musel jsem tam dát tu původní, s níž to zmrzlo. Znovu naběhly ty parkety a dál se nic neděje. Co navrhujete?
Zasláno 21. 05. 2012 - 20:50
babča
Starší verzi čeho? BRad nebo ofiko? Už jsem zahlédl několikrát i na oficiálním fóru, že některým to po upgradu FW zamrzlo. V jednom případě myslím pomohlo trochu nepochopitelně připojit TV přes komponentní kábly namísto HDMI (HDMI úplně odpojit a zkusit to znovu).

Jak píše přímo b.rad na místním fóru,
b-rad.cc napsal:
be sure its not just stuck in upgrade mode before you start this process.
je možné, že se WD TV přepnul do upgrade módu, nic nepřehrál, a zůstal v něm doteď. Těžko říct, co zabere. Vzal bych jinou flashku, formátnul ji na FAT (FAT16), nahrál na ni nějaký originální firmware. Pokud to tedy jde?
Na fórech je víc záchranných postupů, ale ty další jsou už složitější.
Zasláno 21. 05. 2012 - 22:05 | profil
jan
Nový ofiko. Ale nejde o to, že by došlo k nějakému upgradu. Jakmile se objeví ta škála s 0%, už tak zůstane, fleška ani neblikne, ačkoli zpočátku při čtení bliká. Přístroj také nejde vypnout, a to ani po resetu, pouze odpojením napájení. Takže dojde k nějakému zámrzu poté, co byl asi smazán původní firmware, nebo k čemu po načtení verze a automatickém rebootu vlastně dochází.
Zasláno 22. 05. 2012 - 07:38
standa
koupil jsem si nyní 3d tv a rád bych se zeptal jestli je velký rozdíl mezi hdmi 1.3 který má tento přístroj a hdmi 1.4 přes které by mělo být přehráváno 3d.moc děkuji.
Zasláno 29. 05. 2012 - 11:53
babča
standa: dobrý den! co myslíte tím "velký rozdíl"? Specifikace 1.4 přidává pro HDMI rozhraní několikero funkcí: zpětné audio, několik typů přenosu 3D videa, ethernet přes HDMI a další, viz wiki.

Už jen proto, že WD TV implementuje specifikaci 1.3, tak standardní video ve 3D určitě nepodporuje. Mám ale dojem, že 3D TV často podporují i nějaký manuální mód, kde HDMI 1.4 ani speciální přehrávač není potřeba. Stačí mít film kde je obraz rozdělený na levou a pravou stranu, začít ho přehrávat, a na televizi ručně v menu zvolit, že má očekávat tento formát obrazu – ať ho převede na 3D. Ale jinak melu z vody, v současné době je mě tato kravina moc nebere...až v budoucnu kdy bude slušná technologie 3D displejů.

jan: nějaké novinky? nebo nakonec reklamace..?
Zasláno 29. 05. 2012 - 19:41 | profil
jan
Pochopitelně reklamace, když rada žádná.)
Zasláno 29. 05. 2012 - 19:55
standa
měl jsem na mysli jestli bude kvalita stejná když to budu přehrávat přes hdmi1.3,nebo na novějším centru které má již hdmi1.4,ale podle toho co píšete že 1.4 má pouze více funkcí tak to bude asi jedno.díky.
Zasláno 29. 05. 2012 - 22:45
jan
Po měsíci mi uuznali reklamaci a vrátili peníze. Objednal jsem si tam tedy Asus O!Play HD2, který v květnu byl za 2600,-, teď už za 3100,-. Když nebyl ani ve čtvrtek, ač ho slíbili v úterý, skočil jsem v 11:00 dopoledne na czc.cz, kde byl za 2222,- Kč! Objednal jsem, potvrdili dodání týž den, v 16:15 poslali email, že si ho můžu vyzvednout. Mrkl jsem na něj na jejich stránkách a hle, cena už byla 3100,- cca. V pátek ráno ale už byla 3340,-...
No, vyzvedl jsem jej odpoledne za fakturovaných 2222,- Kč. Zatím spokojenost.
Zasláno 01. 07. 2012 - 18:56
marek SK
Dobry den,
uvazujem nad tymto MMC, no zaujima ma jedna vec - je mozne k WD TV Live pripojit externy disk s kapacitou vacsou ako 2TB? Lebo viacere MMC to nedokazu a doma mam 3TB disk - zaplneny priblizne z polovice. Nemam kde zalohovat take mnozstvo dat, aby som disk mohol rozdelit na dve particie (2TB + 1TB) a nerad by som na rozdelovanie disku pouzil nejaky software, hlavne ked sa vsade odporuca zalohovat si data...
Vdaka za opoved
Zasláno 23. 10. 2012 - 12:21
babča
Pokud vím, tak podporuje od firmware 1.05.xx, což už bude aspoň rok a půl.
Zasláno 23. 10. 2012 - 12:43 | profil
marek SK
Dik,
este jedna otazka - bolo by mozne cez USB pripojit externu blu-ray mechaniku? Nasiel som v inych diskusiach k inym prehravacom zopar info o tom, ze ked sa to tak pripojilo, MMC mechaniku nebral a tym padom ani nespustil originalny film. Mam niekolko desiatok filmov na BR a rad by som ich prehravanie vyriesil tymto sposobom. Doteraz som pouzival PS3, ale ta uz pojde prec...
Zasláno 23. 10. 2012 - 17:38
babča
Optických disků a mechanik jsem se zbavil před 5 lety, tak těžko říct. (A tím bych u vás začal také.) Určitě to jde vygooglit. Na 99% to ale nepůjde, a to hlavně kvůli tomu, že komerční filmy na BD jsou šifrované, a protože WD TV určitě nemá pro BD certifikaci/licenci, neobsahuje ani klíče pro rozšifrování.
Na přehrávání BD si ponechte BD přehrávač
Zasláno 23. 10. 2012 - 21:02 | profil
fanusik zo Slovenska
Dobry den,
chcel by som sa spytat, ci mate nejake skusenosti s Western Digital TV Live HD Media Player, ci ma rovnaky cip ako predchodca (?) WD TV, ci umoznuje / potrebuje zmenu firmware a pod.
Zasláno 29. 10. 2012 - 10:26
babča
To máte nějaké popletené značení. HD rozlišení podporují všechny verze.

zima 2008 – WD TV první a hned potom druhá generace
podzim 2009 – WD TV Mini – hezčí jednodušší černá krabička
podzim 2009 – WD TV Live první generace.
léto 2010 – WD TV Live Plus – zde recenzovaný model
říjen 2011 – WD TV Live Streaming – aktuální generace, přidává Wi-Fi v základu, má větší ovladač, prostředí vypadá vymakanější

Ještě tu je i WD TV Live Hub z konce roku 2010, ovšem trochu vybočuje tím, že obsahuje pevný disk, je tedy větší, dražší a vydávající zvuky. (Přesně nevím k čemu tam je, když se má jednat primárně o síťový přehrávač)
Zasláno 29. 10. 2012 - 13:17 | profil
 
1 2 3 4 5 6 7 8