Filmový přehrávač WD TV Live Plus

Síťový přehrávač bez kompromisů, s dobrou podporou formátů a za nízkou cenu.

 • cena (1600,- za WD TV Live vs. 8500,- za HTPC)
 • malá krabička
 • bezhlučný provoz (pasivní chlazení)
 • vysoký výkon (ale ne vždy, viz níže)
 • příjemná odezva na povely ovladače
 • neměřitelná spotřeba ve vypnutém stavu, 7W při přehrávání
 • vypnutý nijak nesvítí (slabá bílá LEDka je aktivní jen v zapnutém stavu)
 • super citlivost na infračervený signál – přehrávač mám za skříní tak, že kromě televize není vidět ani krabička ani dráty a přesto můžu mířit WD ovladačem kam chci, vždy reaguje
 • nemá problém s českými titulky; posunout např. zpožděné titulky lze po 100ms jednoduše šipkami doleva/doprava během přehrávání, stejně tak se zvukovou stopou
 • oficiálně podporuje WiFi adaptéry, připojitelné přes USB (seznam podporovaných)
 • úspěšně jsem připojil tuto vynikající HTPC klávesnici! Stačilo vložit přijímač do USB a do sekundy bylo hotovo. Kurzor myši (logicky) nefunguje, prostředí WD TV s myší nepočítá.
 • neoficiální firmware dodává podporu youtube HD videí, stahování torrentů, umožňuje přidat adaptér pro Gigabit ethernet nebo nepodporované WiFi 802.11n adaptéry, podpora externí DVD mechaniky, ext2/ext3 a mnoho dalšího (WDLXTV)
 • disk, připojený k USB je automaticky sdílen v síti, tzn. můžete číst/zapisovat z jiného PC nebo notebooku nebo dokonce přehrávat filmy v dalším WD TV, aniž by bylo k němu potřeba disk připojovat. WD TV se tedy s diskem chová jako běžný NAS. Přenosové rychlosti jsou však dost mizerné, přibližně 5.5 MiB/s čtení, 2.8 MiB/s zápis + dost to kolíše. Na kopírování tedy nepoužitelné, ale na přehrávání snad všech FullHD filmů z WD TV po síti tyto rychlosti dostačují.
 • nevypadá tak špatně, jak na některých fotkách – připadal mi plastový a moc velký (tlustý), zvlášť
  oproti současnému 2cm HTPC, který má nahradit – plášť je ale kovový a krabička je celkově malá dost
 • ovladač je malinkatý, ale nepracuje se s ním špatně
 • start trvá 35 sekund, u neoficiálního však 4 sekundy!
 • překvapil test přehrávání souborů bird20.mkv (20Mbit bez zvuku) až birds110.mkv (110Mbit bez zvuku) – přehraje plynuje naprosto vše i s nejvyšším bitratem. Ale pozor, jen z USB více v mínusech

 • přeskakování ve videu není příliš pohodlné, skok trvá půl sekundy, což se zdá málo, ale když hledáte určitou pasáž filmu... představoval bych si instantní odezvu jako je v XBMC
 • Ethernet je jen 100Mbit a maximální bitrate co přes něj protáhnete je pouhých 35Mbps, což je např. pro mě stěžejní – nechci nikde nic zapojovat, a už vůbec ne hlučný plotnový disk.
  Testováno s výkonným gigabitovým routerem TP-Link TL​-WR1043ND. Na stejné přípojce dává pomalý nettop s Atomem reálně 375Mbit, což je 10x rychleji. Samozřejmě zas tolik jak ten Atom by WD nepotřeboval, ale 35Mbit propustnost pro některé ultra kvalitní soubory je někdy málo a vytahovat kvůli tomu externí disk, který ne každý má, a kopírovat na něj je opruz.
  Řešením by mohlo být pořízení WiFi 802.11n 150Mbps adaptéru do USB. V n-kové síti, v kombinaci s high-end wifi routerem, lze dosáhnout až 92Mbit reálné propustnosti. Předpokladem je ale již vlastnit hi-end wifi router. A navíc, 92Mbit/s se mi podařilo pouze s notebookem, USB dongle (alespoň testovaný D-Link DWA-125) je na tom se signálem mnohem hůř a pokud nemáte maximální možný příjem, tak jste hned na úrovni vestavěného ethernetu, nebo ještě o řád pomalejší.
 • nemá funkci skoku do určitého místa ve filmu! jen přetáčení rychlostí 8x + si pamatuje poslední dokoukané místo a nabídne znovuspuštění od tohoto místa. Ale to často nestačí...
  UPDATE: nové firmwary přetáčení až 16x, a skok je možný takto: aktivujte přetáčení >> (třeba 2x) a každým stisknutím tlačítka >>| skočíte o 10 minut vpřed.
 • chci k WD připojit sluchátka a hle, žádné Cinch konektory zezadu, jen nestandardní 3,5mm TRRS Jack (je to kombinovaný stereo + kompozitní výstup). V balení je dodávaný kabel TRRS Jack » 3x cinch samec, ale ten je použitelný jen pro připojení k zesilovači nebo aktivním PC repro, které mají tento vstup. Pro připojení k jiným zařízením (teď není řeč o digitálním výstupu) je tedy potřeba obstarat si ještě příslušnou redukci, či si ji zbastlit doma (ale málokdo má doma TRRS)
 • Samsung.Demo.Oceanic.Life.x264.1080p.40Mbps tedy už přes LAN korektně nepřehraje, vynechává snímky a zvuk vypadne. Přes USB disk už je to dobré, jen změny scény stále nedává.
  Z "ptačích" videí přehraje maximálně birds34.mkv (firmware 1.02), novějším 1.03 byl výkon optimalizován a přes LAN přehraje i vyšší birds42.mkv, a další update na 1.04 dává skoro birds55.mkv

Testovací videa
seřazeno podle bitrate v Mbps: birds20.mkv, birds24.mkv, birds28.mkv, birds34.mkv, birds38.mkv, birds42.mkv, birds50.mkv, birds55.mkv, birds60.mkv, birds70.mkv, birds80.mkv, birds90.mkv, birds100.mkv, birds110.mkv

Zapojení Audio out (AV) konektoru na zadní straně
4321
Cown iAudio, Apple iBook, Archos, Cretaive Zen Vision, Gigabeatgroundvideorightleft
iPodvideogroundleftright
iPhonemicgroundleftright
Zunevideogroundrightleft
WD TV Livegroundrightleftvideo

Další specifikace
System on a Chip od Sigma Designs – Sigma SMP8654 (500MHz CPU/FPU, 333MHz IPU), specializovaný na dékodování audia a videa v IPTV, pozemních, kabelových, satelitních set-top boxech a multimediálních přehrávačích jako je tento, dále 512MB 667MHz DDR2 DRAM, 256MB SSD, 10/100Mbit Ethernet karta, SATA 1,5Gbit (ve WD Live ale není implementován)

Rozdíl mezi WD TV Live a WD TV Live Plus
V českých podmínkách žádný. Verze plus podporuje navíc streamovaná videa ze služby Netflix, která v ČR stejně není dostupná. Co se týče hardwaru, tak novější obsahuje procesor Sigma SMP8654, oproti SMP8655 v původní verzi WD TV. Nejedná se o novější ani starší model procesoru, SMP8655 jen nepodporuje ochranu obsahu pro kompozitní výstup (Macrovision Analog Copy Protection – něco jako je HDCP pro HDMI), a tak Netflix nesouhlasil se zařazením jejich služeb do dalšího firmwaru pro WD Live, ačkoli technicky by to možné bylo bez problému. WD byl nucen pro jeho podporu použít Macrovision verzi procesoru SMP8655, což je právě SMP8654, a tedy i vydat WD Live Plus. Vrtá mi hlavou, kdo dnes bude koukat na filmy (hlavně v HD rozlišení) přes kompozitní výstup. Vlastně, tady šlo o ochranu výstupu před kopírováním – ale netuším kdo by nahrával pořad z kompozitu, to už by i při kameře namířené na televizi byla lepší kopie...

Neoficiální firmware
Týpek říkající si B-Rad odvedl vynikající práci. Až se seznámíte se základní funkcionalitou, doporučuju přejít na tento firmware. Nahrání není nikterak složité. Navštivte oficiální fórum, konkrétně sekci s odkazy na upravené firmwary. Stáhněte si nejnovější [flash] verzi (nejrychleji přes torrent), a rozbalte na flash disk naformátovaný na FAT32. V mém případě bylo ještě potřeba upravit soubor wdtv.ver tak, aby verze v něm byla vyšší než jsem zrovna měl ve WD. Podle tohoto údaje se WD rozhoduje, zda v menu zobrazí položku "New firmware found", žádný jiný význam to nemá. Otevřete tedy wdtv.ver ve WordPadu, PSPadu, Notepad++, prostě vašem oblíbeném textovém editoru a změňte začátek prvního řádku z VERSION='1.02.21.WDLXTV_LIVE-0.4.2.0' na VERSION='1.20.04.WDLXTV_LIVE-0.4.2.0' nebo libovolnou vyšší verzi. Vypněte WDTV, připojte flash disk, po nastartování vám nabídne možnost updatu.

Na fóru je u jednotlivých verzí napsáno [flash] a [non-flash], co to znamená? Non-flash verze se dá spustit přímo z flash disku, aniž byste museli přepisovat interní NAND paměť WDčka. Tohoto se však dá využít jen v případě, že v něm již nějaký B-rad firmware máte, je to užitečné např. pro otestování nové verze B-Rad firmwaru, aniž byste hned přehrávali WD. Pro vás, přehrávající oficiální firmware, je potřeba verze [flash], ta se nahrává přímo do NANDu, stejně jako oficiální updaty.

Verdikt

90%
Ultimátní stroj, který překvapil.
120 vteřin od rozbalení a už jsem přehrával film v nejvyšší kvalitě! Skoro jako kdybych už měl vše připravené... Počítač v síti našlo bez sebemenšího problému, film rovnou pustil s českými titulky, ve správném kódování, korektní audio sync, a celé to jelo ve FullHD 30Mbps bitratu celé plynule... koukám.
 

   Dobrý! 59   3

Komentáře

Tonda
Tento přehrávač mám a je bezvadnej. Malá jednoduchá krabička, která přehraje téměř vše. Mám ji připojenou k receiveru domacího kina Kenwood 5070 pomocího optického kabelu, receiver bez problémů dekóduje DTS i DD. LCD fullHD, obraz bez problému. V TV mám integrovaný přehrávač DIVX a fullHD, kterej stojí za prd, WD je mnohem lepší, hlavně kvalitou dopočítávání filmů s menším rozlišením. Výrobce občas vydává aktualizace, kde doplňuje jak funkčnosti (facebook, inet radia….) tak kodeky. Jedinou pihou je zmíněná menší rychlost na síti, u mne cca 45mbit, ale mám harddisk připojenej přes USB, tak mi to tolik nevadí, a když nahrávám filmy z pc, tak to valím zase přes USB přímo z počítače. A ovládání zvládne i Vaše tchýně . Tchán ho má připojenej k receveru od Onkya, plazma 50palců fullHD, filmy má na síťovém disku, taky absolutní spokojenost.
Zasláno 28. 01. 2011 - 10:26
Martin
Dotaz: Lze pri prehravani youtube videi nastavit v jake kvalite na video stahovat (tj. 360p, 480p, ... 720p, 1080p) ? Lze vubec prehravat youtube videa v HD kvalite? Pokud ne s originalnim firmwarem, co treba s neoficialnim? Ukazuje prubeh stazeni videa? dik
Zasláno 03. 02. 2011 - 09:23
Tonda
Martin: Mám originální firmware. Ne nelze nastavit kvalitu. A youtube zablokoval přehrávání HD videií na těchto zařízeních. Ze začátku to šlo. Ukazuje se průběh stahování videa na liště přehrávání videa. Neoficiální firmware jsem nezkoušel, nechce se mi s tím zabíjet čas. Youtube není hlavní věcí kterou používám. Ale funguje tam přihlášení na youtube účet a přehrávám tedy svá oblíbená videa a playlisty z účtu.
Zasláno 03. 02. 2011 - 10:26
Martin
Dik za rychlou odpoved. Toho jsem se bohuzel obaval, skoda. Uz jsem se na tento prehravac tesil, asi budu muset jeste popremyslet.
Zasláno 03. 02. 2011 - 10:34
babča
WD za to nemůže, a s jinými přehrávači si nepomůžete: "HD users should be aware that it seems YouTube is dropping support for HD in non-web browser appliances."

Neoficiální firmware však podporuje HD i nadále. A jeho nahrání není složité.
Zasláno 04. 02. 2011 - 16:49 | profil
Martin
Tak to je ovsem dobra zprava Dekuju.
Zasláno 04. 02. 2011 - 16:58
Martin
Tak a mam ho doma. Tyden jsem to nechal na originalnim FW 1.04.17, kde mi vadil pomaly start (odhadem 35 s a pak se jeste cekalo nez to nacte disk a nez lze spustit prvni video, hadam dalsich 20 s, pritom nejake to vyhledavani souboru na pozadi jsem mel vypnute). Dale mi vadil maly font seznamu souboru, na 80-palcove LCD TV z 2m jsem toho moc neprecetl. Youtube jel jen v normalni male kvalite, rikal jsem si ze to preziju, ale kdyz kazde druhe video stejne neslo spustit kvuli nejakym tem omezenim/pravum tak to uz jsem nedal a nainstaloval neoficialni b-rad 0.4.5.3 zalozeny na oficialnim 1.03.49. No a od te doby jsem tak nejak spokojenejsi. Start trva pouhych 8 s, ale po pristupu na disk a vyhledani videa musim jeste chvili cekat (nekdy jo, jindy ne, nevim proc, nicmene rychlost skvela). Font seznamu souboru jde zvetsit brutalne (klidne 3 obrovske radky na plochu TV .. to mi staci ) No a youtube ... slape pekne v HD a bez tech autorskych omezeni. Prehravani HD filmu stiha i z 10mbit LAN hezky. Oboustrane sdileni disku funguje skvele. Rychle previjeni HD filmu (i s birate napr 20Mbit) funguje plynule 2-nasobnou i 4-nasobnou rychlosti, u 8-nas. uz zacina skakat. Jeste si mozna nastavim na nejake nevyuzite tlacitla dalkoveho ovladace nejake vicenasobne automaticke stiknuti klaves a nevim co bych od toho jeste chtel. Takze naprosta spokojenost.
Zasláno 22. 02. 2011 - 13:39
Tazi
Trochu plavu v označení zvuku. AC3 by to mělo zvládat bez problému. Mám ale mkv soubory s DTS zvukem. A ty přehraju jen při nastavení STEREO. Mám propojení přes HDMI. Takže DTS k ničemu ?
Zasláno 28. 03. 2011 - 15:56
babča
Propojení HDMI k čemu? K 5.1 AV receiveru? Takže vám jdou přehrá jen dva kanály, ale při aktivaci surround máte ticho? Kdyžtak napište o jaký konkrétní mkv se jedná.
Zasláno 28. 03. 2011 - 18:16 | profil
Karlos
Dobrý den. Asi hloupý dotaz, ale přepínání titulků a audia u mkv souborů jde, že?
Zasláno 01. 04. 2011 - 17:20
Martin
Ano, jak mkv audio stopy tak titulky (a to jak z vhodne pojmenovanych souboru, tak myslim ze i z mkv titulkovych stop) lze prepinat behem prehravani videa, kdy stisknutim tlacista Options na dal.ovladaci vyjeho horni menu, kde krom blbosti jsou prave tyto dve mozne prepinani.
Zasláno 01. 04. 2011 - 17:25
Karlos
Super, děkuju za rychlou odpověď.
Zasláno 01. 04. 2011 - 17:28
Michal
Aky to ma zoom? Ide mi o jemne priblizenie, aby obraz vyplnil celu obrazovku bez deformacii. Dakujem.
Zasláno 08. 04. 2011 - 00:19
babča
Jde a používám to Některé ultraširoké snímky jsou i na 42" příliš malé... Ovladačem zvolíte Options -> Zoom, kroky jsou po 0.1, takže si nastavíte třeba zvětšení 1.3x.
Zasláno 08. 04. 2011 - 10:47 | profil
Douber
Tak včera WD vydal nový firmware 1.04.31 a musím uznat že se jim opravdu povedl . Opět optimalizovali LAN a teď už přehraje video birds60, birds70 se stále seká. Dále mě velice překvapila rychlost spouštění přehrávače která se dle mého názoru zkrátila tak o 1/4. Jen se mi zdá že při pohybu v menu mi s tímto firmwarem bliká obrazovka - je to u mě nebo i u někoho jiného? Polákům nadělili překlad uživatelského rozhraní. Jen doufám že v dalším firmwaru bude i čeština.
Zasláno 08. 04. 2011 - 18:06
 
1 2 3 4 5 6 7 8