Filmový přehrávač WD TV Live Plus

Síťový přehrávač bez kompromisů, s dobrou podporou formátů a za nízkou cenu.

 • cena (1600,- za WD TV Live vs. 8500,- za HTPC)
 • malá krabička
 • bezhlučný provoz (pasivní chlazení)
 • vysoký výkon (ale ne vždy, viz níže)
 • příjemná odezva na povely ovladače
 • neměřitelná spotřeba ve vypnutém stavu, 7W při přehrávání
 • vypnutý nijak nesvítí (slabá bílá LEDka je aktivní jen v zapnutém stavu)
 • super citlivost na infračervený signál – přehrávač mám za skříní tak, že kromě televize není vidět ani krabička ani dráty a přesto můžu mířit WD ovladačem kam chci, vždy reaguje
 • nemá problém s českými titulky; posunout např. zpožděné titulky lze po 100ms jednoduše šipkami doleva/doprava během přehrávání, stejně tak se zvukovou stopou
 • oficiálně podporuje WiFi adaptéry, připojitelné přes USB (seznam podporovaných)
 • úspěšně jsem připojil tuto vynikající HTPC klávesnici! Stačilo vložit přijímač do USB a do sekundy bylo hotovo. Kurzor myši (logicky) nefunguje, prostředí WD TV s myší nepočítá.
 • neoficiální firmware dodává podporu youtube HD videí, stahování torrentů, umožňuje přidat adaptér pro Gigabit ethernet nebo nepodporované WiFi 802.11n adaptéry, podpora externí DVD mechaniky, ext2/ext3 a mnoho dalšího (WDLXTV)
 • disk, připojený k USB je automaticky sdílen v síti, tzn. můžete číst/zapisovat z jiného PC nebo notebooku nebo dokonce přehrávat filmy v dalším WD TV, aniž by bylo k němu potřeba disk připojovat. WD TV se tedy s diskem chová jako běžný NAS. Přenosové rychlosti jsou však dost mizerné, přibližně 5.5 MiB/s čtení, 2.8 MiB/s zápis + dost to kolíše. Na kopírování tedy nepoužitelné, ale na přehrávání snad všech FullHD filmů z WD TV po síti tyto rychlosti dostačují.
 • nevypadá tak špatně, jak na některých fotkách – připadal mi plastový a moc velký (tlustý), zvlášť
  oproti současnému 2cm HTPC, který má nahradit – plášť je ale kovový a krabička je celkově malá dost
 • ovladač je malinkatý, ale nepracuje se s ním špatně
 • start trvá 35 sekund, u neoficiálního však 4 sekundy!
 • překvapil test přehrávání souborů bird20.mkv (20Mbit bez zvuku) až birds110.mkv (110Mbit bez zvuku) – přehraje plynuje naprosto vše i s nejvyšším bitratem. Ale pozor, jen z USB více v mínusech

 • přeskakování ve videu není příliš pohodlné, skok trvá půl sekundy, což se zdá málo, ale když hledáte určitou pasáž filmu... představoval bych si instantní odezvu jako je v XBMC
 • Ethernet je jen 100Mbit a maximální bitrate co přes něj protáhnete je pouhých 35Mbps, což je např. pro mě stěžejní – nechci nikde nic zapojovat, a už vůbec ne hlučný plotnový disk.
  Testováno s výkonným gigabitovým routerem TP-Link TL​-WR1043ND. Na stejné přípojce dává pomalý nettop s Atomem reálně 375Mbit, což je 10x rychleji. Samozřejmě zas tolik jak ten Atom by WD nepotřeboval, ale 35Mbit propustnost pro některé ultra kvalitní soubory je někdy málo a vytahovat kvůli tomu externí disk, který ne každý má, a kopírovat na něj je opruz.
  Řešením by mohlo být pořízení WiFi 802.11n 150Mbps adaptéru do USB. V n-kové síti, v kombinaci s high-end wifi routerem, lze dosáhnout až 92Mbit reálné propustnosti. Předpokladem je ale již vlastnit hi-end wifi router. A navíc, 92Mbit/s se mi podařilo pouze s notebookem, USB dongle (alespoň testovaný D-Link DWA-125) je na tom se signálem mnohem hůř a pokud nemáte maximální možný příjem, tak jste hned na úrovni vestavěného ethernetu, nebo ještě o řád pomalejší.
 • nemá funkci skoku do určitého místa ve filmu! jen přetáčení rychlostí 8x + si pamatuje poslední dokoukané místo a nabídne znovuspuštění od tohoto místa. Ale to často nestačí...
  UPDATE: nové firmwary přetáčení až 16x, a skok je možný takto: aktivujte přetáčení >> (třeba 2x) a každým stisknutím tlačítka >>| skočíte o 10 minut vpřed.
 • chci k WD připojit sluchátka a hle, žádné Cinch konektory zezadu, jen nestandardní 3,5mm TRRS Jack (je to kombinovaný stereo + kompozitní výstup). V balení je dodávaný kabel TRRS Jack » 3x cinch samec, ale ten je použitelný jen pro připojení k zesilovači nebo aktivním PC repro, které mají tento vstup. Pro připojení k jiným zařízením (teď není řeč o digitálním výstupu) je tedy potřeba obstarat si ještě příslušnou redukci, či si ji zbastlit doma (ale málokdo má doma TRRS)
 • Samsung.Demo.Oceanic.Life.x264.1080p.40Mbps tedy už přes LAN korektně nepřehraje, vynechává snímky a zvuk vypadne. Přes USB disk už je to dobré, jen změny scény stále nedává.
  Z "ptačích" videí přehraje maximálně birds34.mkv (firmware 1.02), novějším 1.03 byl výkon optimalizován a přes LAN přehraje i vyšší birds42.mkv, a další update na 1.04 dává skoro birds55.mkv

Testovací videa
seřazeno podle bitrate v Mbps: birds20.mkv, birds24.mkv, birds28.mkv, birds34.mkv, birds38.mkv, birds42.mkv, birds50.mkv, birds55.mkv, birds60.mkv, birds70.mkv, birds80.mkv, birds90.mkv, birds100.mkv, birds110.mkv

Zapojení Audio out (AV) konektoru na zadní straně
4321
Cown iAudio, Apple iBook, Archos, Cretaive Zen Vision, Gigabeatgroundvideorightleft
iPodvideogroundleftright
iPhonemicgroundleftright
Zunevideogroundrightleft
WD TV Livegroundrightleftvideo

Další specifikace
System on a Chip od Sigma Designs – Sigma SMP8654 (500MHz CPU/FPU, 333MHz IPU), specializovaný na dékodování audia a videa v IPTV, pozemních, kabelových, satelitních set-top boxech a multimediálních přehrávačích jako je tento, dále 512MB 667MHz DDR2 DRAM, 256MB SSD, 10/100Mbit Ethernet karta, SATA 1,5Gbit (ve WD Live ale není implementován)

Rozdíl mezi WD TV Live a WD TV Live Plus
V českých podmínkách žádný. Verze plus podporuje navíc streamovaná videa ze služby Netflix, která v ČR stejně není dostupná. Co se týče hardwaru, tak novější obsahuje procesor Sigma SMP8654, oproti SMP8655 v původní verzi WD TV. Nejedná se o novější ani starší model procesoru, SMP8655 jen nepodporuje ochranu obsahu pro kompozitní výstup (Macrovision Analog Copy Protection – něco jako je HDCP pro HDMI), a tak Netflix nesouhlasil se zařazením jejich služeb do dalšího firmwaru pro WD Live, ačkoli technicky by to možné bylo bez problému. WD byl nucen pro jeho podporu použít Macrovision verzi procesoru SMP8655, což je právě SMP8654, a tedy i vydat WD Live Plus. Vrtá mi hlavou, kdo dnes bude koukat na filmy (hlavně v HD rozlišení) přes kompozitní výstup. Vlastně, tady šlo o ochranu výstupu před kopírováním – ale netuším kdo by nahrával pořad z kompozitu, to už by i při kameře namířené na televizi byla lepší kopie...

Neoficiální firmware
Týpek říkající si B-Rad odvedl vynikající práci. Až se seznámíte se základní funkcionalitou, doporučuju přejít na tento firmware. Nahrání není nikterak složité. Navštivte oficiální fórum, konkrétně sekci s odkazy na upravené firmwary. Stáhněte si nejnovější [flash] verzi (nejrychleji přes torrent), a rozbalte na flash disk naformátovaný na FAT32. V mém případě bylo ještě potřeba upravit soubor wdtv.ver tak, aby verze v něm byla vyšší než jsem zrovna měl ve WD. Podle tohoto údaje se WD rozhoduje, zda v menu zobrazí položku "New firmware found", žádný jiný význam to nemá. Otevřete tedy wdtv.ver ve WordPadu, PSPadu, Notepad++, prostě vašem oblíbeném textovém editoru a změňte začátek prvního řádku z VERSION='1.02.21.WDLXTV_LIVE-0.4.2.0' na VERSION='1.20.04.WDLXTV_LIVE-0.4.2.0' nebo libovolnou vyšší verzi. Vypněte WDTV, připojte flash disk, po nastartování vám nabídne možnost updatu.

Na fóru je u jednotlivých verzí napsáno [flash] a [non-flash], co to znamená? Non-flash verze se dá spustit přímo z flash disku, aniž byste museli přepisovat interní NAND paměť WDčka. Tohoto se však dá využít jen v případě, že v něm již nějaký B-rad firmware máte, je to užitečné např. pro otestování nové verze B-Rad firmwaru, aniž byste hned přehrávali WD. Pro vás, přehrávající oficiální firmware, je potřeba verze [flash], ta se nahrává přímo do NANDu, stejně jako oficiální updaty.

Verdikt

90%
Ultimátní stroj, který překvapil.
120 vteřin od rozbalení a už jsem přehrával film v nejvyšší kvalitě! Skoro jako kdybych už měl vše připravené... Počítač v síti našlo bez sebemenšího problému, film rovnou pustil s českými titulky, ve správném kódování, korektní audio sync, a celé to jelo ve FullHD 30Mbps bitratu celé plynule... koukám.
 

   Dobrý! 59   3

Komentáře

beri
Zdravim,
zajimalo by me, jak vypada ta redukce k pripojeni sluchatek. Chapu to tak, ze v baleni je TRRS -> 3x cinch samec, takze potrebuju 2x cinch samici -> jack samici? Jsem v krame snad nic jinyho nenasel Dekuji za odpoved.
Zasláno 03. 12. 2010 - 07:55
babča
přesně tak, potřebujete redukci 2x Cinch samice -> Jack 3,5mm samec.

nepoužitý bude žlutý cinch – ten slouží pro kompozitní video a nechápu proč ho tam ještě vůbec dávají
Zasláno 03. 12. 2010 - 20:41 | profil
beri
Moc dekuji! ja jen abych nekoupil nejakou hovadinu
Zasláno 03. 12. 2010 - 20:57
Vojta
Dobry den,
premyslim o porizeni toho pristroje a chtel bych se zeptat na jednu vec. Mam v planu pripojovat ho k TV pres HDMI a k zesilovaci pres opticky vystup, ptam se proto, ze kdyz jsem tuto variantu zkousel s PC a integrovanou zvukovou kartou, tak se mi zpozdoval zvuk o necele pul vteriny, nebylo to sice moc, ale bylo to dosti neprijemne. Tak by me zajimalo, jestli s tim nemate nejake zkusenosti.
Predem dekuji za odpoved
Vojta
Zasláno 19. 12. 2010 - 15:53
Dagy
Zdravím,

Kúpil som úložisko dát - eTrayz, takže všetku hudbu a filmy som začal ukladať na tento NAS. Nepochybujem, že WD pobeží z tohoto NASu.

Prehrávač však má pre mňa význam len za toho predpokladu, ak prehráva súbory ts a ts4 z TechniSatu. S týmto formátom si dobre poradil zatiaľ (čo máme odskúšané v rámci TechniSat komunity) len LCD Samsung! a Popcorn C200 dokázal len ts. DuneHD nevzal ani jeden.

Bol by si ochotný prosím vyskúšať tento formát?

naloadoval som krátky HD záznam, Nova HD z TechniSat Digicorder HDS2. Po uložení na NAS (robím napr. takéto zálohy všetkých slušných čs filmov) je veľmi nepohodlné zase kopírovať nazad na pracovný HDD TechniSatu film a streamovať to tento TechniSat nevie - len MP3.

Vopred díky, Dagy
Zasláno 19. 12. 2010 - 18:38
babča
Dagy: Ta nahrávka je běžný MPEG Transport Stream (všechny DVB rekordéry mě nahrávají do tohoto, není důvod konvertovat do čehokoliv jiného).

WD Live v pohodě přehraje MPEG2 i MPEG4 .ts soubory. Nevím proč Technisat ukládá soubor s příponou .ts4, v praxi se užívá jen .m2ts a .ts. Pro přehrávání na WD musíte nejdřív mít soubor přejmenovaný na něco.ts, protože WD příponu .ts4 odfiltruje (jako neznámou) a v seznamu videí nezobrazí. Jako přejmenovaný funguje skvěle (testováno přes LAN).
Zasláno 20. 12. 2010 - 12:11 | profil
divíšek :-)
babčovi: žlutý tam je nejspíš proto, že ne každý si hned kupuje novou televizi pokud na ní přibude nějaký nový konektor ...
Zasláno 22. 12. 2010 - 16:49
babča
divíšek: nějak ale nechápu jaké má tento WD využítí pod CRT televizí. (Víte jak vypadá obraz při použití tohoto konektoru?)

Vojta: to není normální, chyba v převodníku nebo zvukovce/driverech. Zkoušel jste jiný OS, jiný A/D převodník, jinou zvukovku? WD bych do toho netahal.
Zasláno 25. 12. 2010 - 13:11 | profil
Vojta
babča: netvrdim, ze v tom ma WD prsty, jen jsem chtel vedet, jestli jste nahodou nezkousel tuto variantu pripojeni a pokud ano, tak jestli bylo vsechno v poradku.
Dekuji za odpoved
Zasláno 25. 12. 2010 - 17:51
babča
Zkoušel. Ve stolním PC mám jen integrovanou zvukovku, a její optický výstup mám vyvedený do A/D převodníku a dále do aktivních studiovek. Filmy na pc můžu sledovat bez problémů, protože zpoždění zvuku není a nemá být.
Zasláno 26. 12. 2010 - 00:14 | profil
Vojta
babča: nejde mi ani tak o to, jestli tato kombinace funguje na PC, chtěl jsem spíš vědět, když stejným způsobem připojíte přehrávač WD TV, tak všechno funguje jak má. Chtěl bych si ho koupit, protože přehrávání přes PC je pro me nepraktické, PC a televizi nemám ve stejném pokoji.
Zasláno 26. 12. 2010 - 04:53
Dagy
Díky za pozitívnu správu.
Prečo TechniSat používa tento typ je ťažko povedať, ale ťažko si s nimi poradia aj prehrávače v PC. Jediný oficiálne doporučený je GOMplayer.

Ešte posledný dotaz:
je možné titulky posúvať na obraze a prípadne meniť ich veľkosť alebo farbu?
V návode som našiel len možnosť umiestniť ich do rámika.

Prajem príjemný zvyšok Vianoc, Dagy
Zasláno 26. 12. 2010 - 11:34
babča
Dagy: moc se mi nelíbí výchozí font titulků, ale změnit by to šlo asi jen nějakou úpravou firmwaru, v nastavení to není. (EDIT: tak sem omrknul google a asi to nijak jednoduše nejde, není ani žádná neoficiální úprava)
Naopak přímo při přehrávání se dá upravit vertikální pozice jednoduše šipkami nahoru a dolů.

Velikost ani barva také v nastavení není.

Vojta: musel bych rozebrat skříně v pracovně a obýváku, a přestěhovat televizi nebo reprosoustavu, tak to pro tebe bohužel neotestuju. Spíš mě zaráží, že jste nehledal kde je chyba pokud v převodníku, pak nemá cenu vůbec WD řešit
Zasláno 26. 12. 2010 - 15:31 | profil | Odesláno z iPhone
Petr
Ahoj, chci si ho koupit a trosku si me znejistil s prenosem. Mam ve stolnim PC bezdratovou sitovku (Linksys WMP600N) a tuto WD krabicku chci pripojit k routeru pres LAN kabel (Linksys E3000-CE) a k tv pres HDMI. Pujde vubec koukat na filmy s nejakym slusnym bitratem? Jde mi samozrejme o MKV 1080p. Dikec
Zasláno 27. 12. 2010 - 12:17
babča
Mělo by ti to zvládat s přehledem ale pro přehled si změř reálnou propustost své sítě. Zapoj do LAN přípojky třeba notebook a pokus se na něm např. Total Commanderem zkopírovat ze sdílené složky stolního PC nějaký velký soubor (typicky zrovna film), schválně co ti bude zobrazovat za rychlost kopírování.
Zasláno 28. 12. 2010 - 01:26 | profil
 
1 2 3 4 5 6 7 8