Regulátor rychlosti větráku v PC

[primitivní] Na požádání v diskuzi na CZC.cz jsem napsal jednoduchý návod na jednoduchoučký regulátor otáček ventilátoru v počítači.

Regulátor lze vyrobit na tisíc způsobů. Tím nejjednodušším "regulátorem" je prosté připojení předřadného odporu k větráku. Pokud nepotřebujete nastavovat otáčky velmi přesně, jen je potřebujete nějak přibližně a jednorázově ztlumit, postačí koupit odpory v řadě 120Ω, 150Ω, 180Ω, 200Ω, 220Ω a 240Ω, šmiknout červený, nebo černý přívodní drát a odpor zapojit s větrákem sériově.

Regulace otáček plynule potenciometrem se dá zařídit s pomocí tranzistoru.

Regulator_vetraku1+.png
Primitivní obvod, že Na tranzistor se zde nekladou velké nároky, měl by ale zvládat proudy alespoň 500mA. Na tranzistor je potřeba připevnit malý chladič (stačí ten nejmenší), nebo ho ve skřini umístit tak, aby byl ofukován.
TO220 a TO126 pinouts.png

Regulátor lze napájet z Molexu, nebo z 3pinu (větrákového konektoru) na desce. V případě 3 pinu přerušíte černý drát (mínus), který z desky nově povede k součástkám regulátoru, a až pak z kolektoru tranzistoru do větráku. Červený drát (plus) připojíte jak k regulátoru, tak k větráku, a poslední bílý (monitoring otáček) povedete do větráku přímo (ten jde úplně mimo regulátor).
LM317.pngPokud doma nenajdete žádný výkonový tranzistor, můžete využít univerzálního stabilizátoru LM317, který plní funkci také dobře. To byl zrovna můj případ a zapojení slouží víc než 3 roky spolehlivě; vzhledem k jednoduchosti zapojení se to dalo i očekávat Na stabilizátor je opět třeba pro jistotu připevnit malý chladič.

Pokročilejší regulátory mohou měnit otáčky ventilátoru v závislosti na teplotě komponenty. Takové jsem zatím ve svých skříních nepotřeboval, takže zde žádný nepublikuju. Ale pokud byste ho zde chtěli mít, napište si o něj do diskuze Zapojení s termistorem nebude o moc složitější.

Související články

» babčův Noctua startér
 

   Dobrý! 15   0

Komentáře

Jenda
Zapojení s termistorem bude naopak uplně jednodužší jako to je u Arctic cooling TC na desce motorku je mezi přívodní vodič vložen termistor, který reguluje napětí a otáčky na cca 500-1500ot/min ale naopak někteří uživatelé u tohoto větráčku termistor odnímaly nebo překlenuli kapičkou cínu, aby napětí na motorek bylo 12V a dosáhli tak 2500ot/min a vyššího výkonu. Stačí sehnat stejný typ termistoru a vpájet mezi přívodní vodič a desku motorku nebo na dvojlinku a umístit kam je potřeba.
Zasláno 08. 06. 2010 - 16:06