babčův Noctua startér

Noctua nízké otáčky Noctua neroztáčí se na malé napětí

Ventilátory značky Noctua mají problémy s roztáčením na malé otáčky. Po dlouhém vymýšlení vám přínáším postup, jak tento problém vyřešit.

Jak to začalo

Dlouho jsem plánoval si postavit PC, které nebude slyšet. Vůbec slyšet. Trvalo mi to dva roky, než se mně podařilo vše vyladit.

Největším problémem bývá stále pevný disk. Ve většině případů se jedná o 7200 otáčkové hučáky, které jsou se svým hlučným seekem slyšet do vedlejšího pokoje při spuštené televizi (testováno). Mnohem lépe jsou na tom 5400 otáčkové modely v kombinaci s HDD tlumičem do 5,25" pozice. Seek už nebije do uší, ale v noci je pořád zřetelný, což dále řeší cenově čím dál více přijatelné SSD disky. Při použití SSD na systém se sníží přístup na hlučný disk na minimum, a když už se na něj přistupuje, tak většinou sekvenčně, kdy hlavičky neskáčou jak divé.

Vyřešená otázka pevného disku mi umožnila se zaměřit na hluk pocházející z ventilátorů. Plánované vylepšení spočívalo ve výměně všech současných většinou 8cm větráků za nějaké lepší (a hlavně větší, ideálně rovnou 14cm, kterým stačí na stejný průtok vzduchu mnohem nižší otáčky).
Když už jsem ty ventilátory měnil, chtěl jsem to nejlepší, i za cenu případného polonesmyslného příplatku (za ticho se platí). Jasnou volbou byly dva 14cm Noctua NF-P14 FLX, jeden na zdroj+airflow skříně a druhý na CPU.


Noctua NF-P14
adaptérotáčky/minekv. odpor
LNA (černý)90050 Ω
ULNA (modrý)75082 Ω
babčův450220 Ω


Noctua NF-P12 (pro srovnání)
adaptérotáčky/minekv. odpor
LNA (černý)1100? Ω
ULNA (modrý)900? Ω

Noctuu P12 jsem měl jen chvíli, ještě před stavbou
startéru, takže uvádím jen údaje ze specifikace
Problém však nastal po jejich zapojení. Noctue sice mají ultimátní průtok vzduchu, ale mě šlo o hlučnost. Ano, Noctua dodává v balení předřadné odpory, tzv. LNA (Low Noise) a ULNA (Ultra Low Noise) adaptéry, ale ty sníží otáčky z plných 1200 ot/min na 900 ot/min (LNA), nebo na 750 ot/min. Možná jsem divnej, ale mě to nestačí. Připojil jsem si Noctuu na svůj regulátor napětí (LM317) a zjistil, že bych chtěl ventilátory provozovat asi na 400-450ot/min (ekvivalent 220 Ω).
Kde je háček? Noctua se na tak nízké napětí nerozběhne, začne sebou jen cukat a nic. Musí se nejdříve nastartovat alespoň s ULNA adaptérem (nebo roztočit rukou), a pak teprve napětí snížit.

Pokusy o řešení

Potřebujeme něco, co nám při zapnutí pustí do ventilátoru plný proud, aby se spolehlivě roztočil, a až pak ztlumí otáčky na minimum. Protože se nejedná o neřešitelnou situaci, hned jsem se pustil do bastlení nějakého jednoduchého obvůdku.

Noctua_starter_rev2.png

Jedná se o jednoduché zapojení tranzistoru. K bázovému odporu je sériově připojen i elektrolytický kondenzátor, který zajišťuje klíčovou funkci obvodu. Po připojení napětí začne kondenzátorem protékat proud, otevře se tranzistor a větrák se rozjede a valí na plnou šťávu. Jakmile se ale kondenzátor nabije (asi 4 sekundy), proud protékat přestane a tranzistor se zavře. Ventilátor je nadále napájen pouze přes 220Ω odpor, takže zpomalí na (konečně velmi) nízké otáčky.
Dioda v závěrném směru pak slouží pro vybití kondenzátoru po odpojení napájení.

Bohužel praxe byla jiná. Noctua se stejně rozjela jen někdy, většinou spíš ne. Asi ji vadilo proměnné napětí; obvod ve skutečnosti nedodává plnou šťávu po nějakou dobu, ale napětí začne od maxima určitou křivkou hned klesat. Pro prodloužení času, kdy je na výstupu startéru vyšší napětí, jsem několikanásobně zvýšil kapacitu kondenzátoru. Zdá se, že to pomohlo. Problém ale vznikl jinde – při rychlém odpojení a zapojení se nestačila tato kapacita přes diodu vybít. Zcela vybitý kondenzátor je pro správnou funkci nutný, jinak startovací napětí nezačíná od maxima.


Takové krásné zapojení – zapojení o pouhých 19 x 9 mm na univerzální desce patřilo mezi mé nejmenší – jsem musel pro nespolehlivost zahodit.

Funkční zapojení – Noctua na 5 voltech a 30mA!

Po několika nápadech a pokusech jsem skončil u 4. revize Noctua startéru, který již úspěšně funguje v mé skříni.


Využívá 555 ve funkci astabilního klopného obvodu. Výhody jsou zřejmé. 555 má na výstupu pouze logickou 0 (0V), nebo 1 (12V) - stabilní výstupní napětí je ideální pro spolehlivý rozjezd větráku. Při uvedených hodnotách je startovací čas asi 3,8 sekundy. Zapojení narozdíl od zapojení výše funguje i po krátkodobém odpojení a znovupřipojení napájení.
Pro efekt jsem přidal do zapojení LED diodu, další dioda připojená anodou k ventilátoru zabraňuje zastavení ventilátoru 12V napětím, které je na výstupu 555 po zmíněných 4 sekundách.


Modrý dvojodpor dole je předřadný odpor ventilátoru při babča's ultra-low-noise módu. Pro ten jsem na desku přietoval patici, takže pro jeho výměnu jsem nepotřeboval stále vybalovat páječku. Z odhadovaných 180Ω jsem se postupně dostal až na konečných 220Ω.


Místo připojení k Molexu se dá pro napájení samozřejmě využít i větrákový 3pin na desce, získáte tím i možnost vyvést z větráku čidlo otáček. To už záleží na vás, jestli to potřebujete a jaký máte po ruce konektor.Konečné zapojení ve skříni. Dioda svítí = ventilátor je zrovna v turbo módu (startování).
Po chvíli dioda zhasne a je ticho

Související články

» Regulátor rychlosti větráku v PC
 

   Dobrý! 38   0

Komentáře

ferdas
Jo jsi borec, mam 14 dve na predni casti skrine nad sebou a adapter jsem nepouzil od noctuy, ale od primecooler(myslim) kolik ma ohmu jsem nemeril. Jen kdyz je velka zima(otevrene okno v zime) tak se jen cukaji, kdyz je nad 16°C tak ok. Taky jsem chtel tiche PC a dalo mi to hodne prace, predelal jsem skrin tak, ze bych ji vlastne malem postavil novou, HDD do upravenych boxu (jine silentbloky), 2x140 in a 3x120 out noctua , seasonic zdroj zaruka ticha. Jen jsem udala vlastne dost deravou skrin, diky mnozstvi vetraku. Jinak pekny obvod GRT
Zasláno 21. 04. 2010 - 22:51
babča
Díky. Zrovna mám nalevo od sebe notebook, a napravo PC skříň. Notebook s vyplým větráčkem - jen 2,5" disk je hlučnější než celý stolní PC. Tak tomu říkám odhlučnení

HDD do boxu je samozřejmost, ale je třeba mít 5400 ot/min, a k tomu chytit dobrý kus, který je tichý a vůbec nevibruje. A ještě ten silentblok nešroubovat k plechu přímo, ale upevnit ho přes tlumící pěnu (tak to mám já) = s odhlučnenou celou skříní a větráky na minimum maximální efekt ticha
Zasláno 21. 04. 2010 - 23:28 | profil
Petrys
Mnohem jednodušší je použít softregulaci.
Používám Speedfan 4.40. http://extrahardware.cnews.cz/speedfan-utiste-s...
Po nastartování systému běží Noctua na maximum otáček cca 5s, a potom najede na nastavené otáčky. Při vypnutí také, nejdříve vyběhnou otáčky na maximum, a pak se PC vypne.
Hardisk pro system vyhoďte a pořiďte si SSD disk
http://www.youtube.com/watch?v=T_Jz7IMwBt4. Mám Kingston SSDNow V64.
Totální ticho a fofr. Pro data potom zvolte třeba Samsung 1TB 540o ot/min. Také šepot květin. Nastavte mu chrápání, třeba po 10 minutách.
Zasláno 06. 05. 2010 - 17:55
babča
Kingstona samozřejmě mám A 1,5TB 5400 ot/min Samsunga taky... Tato kombinace dělá divy.

SpeedFan mi nejel ještě s žádnou deskou co jsem kdy vlastnil, a kdyby jo, tak on funguje i pro 3pin větráky?

Chrápání není moc dobrý nápad, zaprvé disku to příliš neprospívá, za druhé dělá to pazvuky a 10 sekund čekáte než se disk roztočí
Zasláno 06. 05. 2010 - 18:02 | profil
Ondřej
regulací větráků se už dlouho zabývám, váš obvod s 555tkou je vtipně řešený, ale první řešení bych nezavrhoval - zkuste zapojit tranzistor jako sledovač (SC) - sice pak nedosáhnete plných 12V, ale lépe se projeví charakteristika nabíjení kondenzátoru. Pro strmý skok pak zkusit přidat zenerku Přeji hodně zdařilých obvodů
Zasláno 18. 05. 2010 - 21:30
babča
V čem je to řešení tak vtipné? Tomu prvnímu asi už nic nepomůže, ta Noctua (vnitřní elektronika?) je nějak moc citlivá na stabilní napětí pro roztočení.
Zasláno 22. 05. 2010 - 21:40 | profil
Ondřej
Vtipné = jako důmyslně vyřešené - použití 555 je prostě dobrý, navíc v případě větráku Noctua není potřeba za 555tku tranzistor (max proud 555 je 200mA). Pěkný! Cool!
Zasláno 23. 05. 2010 - 08:52
Miroslav Kucera
Ahoj Babco

chci se zeptat. Na svem CPU mam chladic NH-C12P SE14 (kurna to je nazev) a na novem PC s ULNA adaptarem se mi to toci kolem 400 ot/min. Z nejakeho duvodu je to mene nez u predchoziho PC, kde to bylo vyrobcem deklarovych 750 ot/min, nicmene to neresim. Problem je, ze ventilatorek ma obcas problem se roztocit i bez jakehokoliv adapteru a zde jsem narazil na tvou stranku Moje schopnosti jakehokoliv bastleni s pajkou jsou ale naprosto nulove a tak se chci zeptat, zdali ten Babcuv starter i neprodavas, eventualne, zdali bys byl schopen jej "zakazkove" udelat. Rozhodne by mi neco takoveho pomohlo se svizelne situace

Diky

MK
Zasláno 28. 07. 2011 - 05:44
babča
O jakou desku se jedná? Nespíš deska na ventilátorovém konektoru aplikuje ještě nejaké vlastní řízení otáček - nepouští do něj plnou šťávu (12V). Podíval bych se do BIOSu, třeba do sekce Power - hardware monitor (tak to je např. u Asusu), nebo zkus větrák připojit k jinému konektoru, než CPU_FAN, na desce jich je obvykle několik (CHA_FAN1, CHA_FAN2, PWR_FAN)
Zasláno 31. 07. 2011 - 14:50 | profil
Petr
Ahoj
vygooglil jsem tvuj web na zaklade problemu s "uzasnou" noctuou NF-P12.. vlastnim chladic NH-D14. Samozrejme se mi ventilator sam neroztoci. Staci kdyz do nej malinko drcnu a jede ale sam ne. Neroztoci se sam ani kdyz ho dam primo na desku bez jakekoliv redukce. Poradis prosim?
Zasláno 06. 04. 2012 - 21:51
babča
To je ten dvouvětrákovej že To je zajímavý že píšeš o té 12cm NF-P12, u toho jsem s roztáčením problém neměl. No, podle mě to Noctuou nebude. Na co ji máš připojenou vlastně? Předpokládám jeden do desky do konektoru pro CPU větrák, a ten druhej?

Spíš je možné, že z desky nejde plných 12V, ale nějaké regulované napětí, které však na roztočení nestačí. Určitě si v balení dostal redukci na MOLEX konektor, zvážil bych připojení tam, protože na něm je určitě plných 12V, a pak postupně aplikoval redukce pro snížení otáček.

Potom bych větrák připojil zpátky na desku a prozkoumal BIOS, u moderních desek tam často bývá nastavení otáček 20-100% (nejen pomocí PWM, ale i napětí) a cílové teploty CPU (kterou zkus snížit). Chce si to pohrát a prozkoušet rozdíly v chování obou větráků se stejným konektorem.
Zasláno 10. 04. 2012 - 11:59 | profil
Petr
no koukal sem to. je to obycejnej šmejd. ta 12tka má prostě polohu ze které se neroztočí. jakoby drážku. mám totiž ten samý a ten se rozjede že všech možných redukcí. tenhle ani na molex se nerozjede.. nebo takhle.. když ho otočím a pak připojím naskočí..ale jak se zasekne v určité poloze když ho vypnu neroztočí. prostě špatnej kus. Začínám mít nerad noctuu. Scythe je daleko lepší.
já měl scythe grand kama kterej byl absolutně tichounkej ale furt sem chtěl ještě něco lepšího a podlehl těm marketingovým lžím o Noctue. měl jsem už předtím tu PF 12 na odtah že skříně a jako ok .. ale koupil jsem si teda to hovado NH-D14 a zklamání.. nechladí to, slyším ho.. a navíc teď ještě ta jedna 12tka se neroztáčí. Pro mě je to prostě šmejd. Japonci jsou prostě lepší tak jako ve všem asi. Uvidím no asi koupím novou PF12 a časem to vyměním celý zase za scythe. používám ještě ITA KAZE na hdd a to je něco naprosto luxusního. Disky teplota max 32 stále a tichoučko. parádní věc.
Zasláno 10. 04. 2012 - 20:53
Andrew
ahoj, právě jsem to sestavil (úžasný - palec hore) a už špekuluju jak to vylepšit k mé otázce - kdybych chtěl připojit víc větráčků, samozřejmě paralelně, musel by mít každý fan s rezistorem/trimrem/potenciometrem vlastní diodu?
Zasláno 31. 07. 2014 - 00:35
babča
To by bylo dobré rozšíření. Pro víc větráčků bude potřeba namísto diody využít vhodný PNP tranzistor pro každý větráček. I v mojem zapojení jsem mohl namísto diody jeden využít, ale 555ka nakonec měla pro jeden ventilátor dostatečný výkon, aby ho rozběhala na vlastní pěst.

Pokud budeš mít zájem, můžu to nakreslit, doplnil bych to do článku.
Zasláno 10. 08. 2014 - 20:54 | profil
Andrew
to by bylo super, já to mám zatím udělané tak, že na jedné diodě jsou tři větráky (sice mám zatím zapojen jen jeden, ale co kdyby )
Zasláno 16. 08. 2014 - 19:33
Jmeno
A ja to delam darlingtonem. kondik mam na vstupu a ten mi vypne jeden vystup kdyz se nabije.
Zasláno 13. 10. 2015 - 21:20