Novinky

Konec

Dvanáctý ročník České básně je s konečnou platností zrušen. A jak se přetrhne nit...

vlh

Letošní 11. ročník se dnes stal minulostí

Ceny si přivlastnily výlučně básnířky

Už je tomu tak, 11. ročník čtenářské soutěže O českou báseň roku 2014 zcela opanovaly básnířky. A to ve všech třech skupinách a na všech vítězných stupních. Pořádající literární sdružení Vzdorospolek pro ně přichystalo nádherné křišťálové koule: pro třetí místo menší; pro druhé místo větší. Hlavním vítězkám kromě putovních svitků – Zlatý, Stříbrný a Bronzový – navíc věnovala jihlavská společnost Autonot značková pera Parker s vročením.

Čtenářské hlasování 11. ročníku zahájeno

Ve středu 16. dubna 2014 od 13 hodin jsme pod záštitou Národní knihovny uspořádali tiskové shromáždění v Klementinu na Starém Městě pražském k zahájení čtenářské části 11. ročníku celostátní „soutěže“ O českou báseň roku 2014, do které přihlásilo 255 dílek 102 básníků ze všech koutů ČR.

Pár slov k rozjezdu 11. ročníku České básně

Čerstvě započatý měsíc březen značí pro všechny brzký příchod jara (pro zajímavost letošní jarní rovnodennost nastává 20. března v 17:56). Ovšem pro dílo Česká báseň aneb výpravu české soudobé básnické tvorby za českými čtenáři navíc představuje vržení kostek v tzv. odborném březnovém předkole ohledně základního rozdělení přihlášených básní pro čtenářskou část ročníku, která se uskuteční v následujícím půlroce přes jaro a léto.

Uzávěrka posunuta na sobotní půlnoc 8. února 2014

Básníci, s ohledem na okolnosti jsme posunuli uzávěrku pro přihlašování básní o pár dní. Čili kdo jste nestihli poslední leden, ještě máte možnost se zapojit do 11. ročníku.
-vlh-

Ukončení 10. ročníku je za námi

Včera (v sobotu 19. října 2013) byl pořadateli z literárního sdružení Vzdorospolek v Havlíčkově Brodě slavnostně ukončen 10. ročník čtenářské soutěže O českou báseň roku 2013. Předávání tří putovních cen a první představení ročenky Pár střípků 2013 se souhrnem výsledků se uskutečnilo v Kulturním domě Ostrov v rámci nejstaršího knižního veletrhu v Čechách, pod záštitou jeho ředitelky Markéty Hejkalové. Posléze proběhlo v nedalekém Muzeu – Havlíčkově domě závěrečné setkání básníků s malíři, kteří okrášlili jejich verše v ročence.
Snímky Marka Řezanky ze závěrečného dějství 10. ročníku k nahlédnutí pod_tímto_odkazem.

Změna místa a dne slavnostního ukončení 10. ročníku České básně

Slavnostní vyhlášení výsledků básnické soutěže za rok 2013 a křest ročenky Pár střípků 2013 se uskuteční o týden dříve - již v sobotu 19. října 2013 v Havlíčkově Brodě v rámci knižního veletrhu. Původním místem měla být Jihlava v sobotu 26. října 2013 v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, leč díky ředitelce veletrhu Markétě Hejkalové nám bylo umožněno spojení s knižním veletrhem. Aneb básně patří ke knihám a knihy patří k veletrhu.

Ve středu 10. dubna 2013 od 15 hodin uskutečnili pořadatelé z literárního sdružení Vzdorospolek v Městské knihovně Jihlava tiskové shromáždění k zahájení čtenářské části 10. ročníku celostátní „soutěže“ O českou báseň roku 2013, do které přihlásilo 261 dílek 79 básníků ze všech koutů ČR.

Básníci, s ohledem na okolnosti jsme posunuli uzávěrku o pár dní, čili ještě máte možnost se zapojit do 10. ročníku. Věřte, že každý přihlášený básník navíc je nesmírně důležitý pro tuto nesnadnou cestu k širšímu počtu čtenářů.

Dne 27. října byla v Jihlavě zveřejněna jména vítězů 9. ročníku České básně:

Odborná rovina

1. místo – Roman Miklík z Myslejovic u Prostějova s básní Zimní ráno
2. místo – Vilém Dubnička z Plzně s básní Zvrhlost synáčkova vkusu
3. místo – Senta Čepelová z Mohelnice s básní Jarní tání

Veřejná rovina

1. místo – Michaela Kovačková z Hradce Králové s básní Čtení před spaním
2. místo – Anna Marie Rosická z Prahy s básní Život
3. místo – Eva Bradová z Prahy s básní Tak už je to tady

Básnické »Stříbrné listování«, jak potvrdilo páteční odpoledne 27. dubna ve zcela zaplněném sále Městské knihovny Jihlava, se stává nedílnou součástí kulturního dění. Rozeběhl ho před léty místní básník Karel Holub, a i když už není mezi námi, jeho počin má pokračovatele. K tomu byl už vloni rozšířen o dva stěžejní body celostátní soutěže zvané Česká báseň – začátky a ukončení jednotlivých ročníků díla literárního sdružení Vzdorospolek.

Křest ročenky 2012

Vážení, jménem Vzdorospolku zvu všechny dobré duše na křest nové ročenky Pár střípků 2012, který proběhne v pátek 27. dubna od 16 hodin do 17 hodin. Stane se tak jako vždy při příležitosti malého Stříbrného listování v Městské knihovně Jihlava.

Jak se tam dostat? Není to tak složité.

Básníci obohacují Českou báseň – letos 159 účastníků

Začátek 9. ročníku právě došel k prvnímu ucelenému pohledu. Hlásím předem: JE RADOSTNÝ. Spadl mi kámen ze srdce, neb po tolika letech se Česká báseň (dále jen ČB) konečně rozjela dle našich představ (mých a Stanislava Crkala), když jsme za dlouhých zimních večerů začínajícího roku 2003 dílo vymýšleli v jeho rodných Bratčicích na Kutnohorsku, a doposud domýšlíme.

První krok 9. ročníku

Přátelé, sběr tvorby pro devátý ročník je uzavřen. Nyní budeme vyčkávat na potvrzení všech přihlášek. Oproti loňsku se zapojil téměř dvojnásobek básníků, což je velmi dobrá zpráva. Kéž by i úroveň tvorby také byla vyšší... To poznáme později.

Jihlava nadchla české básníky

Výsledky 8. ročníku České básně díky podpoře Magistrátu města Jihlavy vyhlásilo literární sdružení Vzdorospolek prvně na místní radnici v kouzelném prostředí zcela zaplněné Velké gotické síně.

Osmá výprava za čtenáři je u konce

Pro osmý ročník skončilo hlasování posledním zářijovým dnem. Žel, letos hlasovalo o 10 čtenářů méně než vloni – tedy 158, i když k tomu bylo daleko více času a do ročníku se zapojilo více básníků. Právěže Česká báseň nevznikla jako bitva o vítězná místa, ale jako nástroj k uskutečnění výpravy vaší soudobé básnické tvorby za širším počtem čtenářů, tak my všichni musíme ještě udělat hodně práce, abychom dosáhli cíle.

Procházkou do básníkova vnitřního světa

K významným osobnostem Vysočiny, jež se hluboko zapsaly do srdcí celého národa, bezpochyby patří básník, kreslíř a překladatel Bohuslav Reynek (1892–1971). Abychom si všichni mohli prohloubit znalosti o jeho bohatém díle a pohnutém životu, rozhodli se zejména havlíčkobrodští členové Klubu českých turistů vybudovat naučnou stezku z Brodu do jeho nedalekého rodného Petrkova.

Světlá Světlé

Vskutku nevšední zážitky na neobvyklém místě nabízí půvabné městečko naší Vysočiny Světlá nad Sázavou. Na prostorné půdě místní knihovny na náměstí Trčků z Lípy lze až do 11. září zhlédnout snímky rozličných světelských zákoutí všech ročních období.

Vernisáž i pražský křest ročenky proběhly v dobrém a příjemném duchu. Děkuji všem za hojnou účast. Pár snímků z dejvického podvečera připravil Marek Řezanka na_svých_stránkách. Marek je nezměrným přínosem pro Českou báseň.

Pražský křest nových Střípků

Máte-li cestu kolem, přijďte na pražský křest nových Střípků spojený s vernisáží obrazů Jana Živného ve čtvrtek 9. června na 18. hodinu v Praze do kavárny/cukrárny Ryvol (Dejvická ulice 22). Budeme tam již od 15 hodin, čili přijít můžete dříve, byl-li by zájem v klidu prohodit pár slov navíc. Budu rád. Níže je k tomu malý článeček.
1 2 3