Základní údaje básnické sbírky Pár střípků 2013

Velkým oživením ročenky jsou kresby, dané oblasti se ujal Marek Řezanka z Prahy. Poprvé - pro ročenku 2011 - zajistil námětové kresby od malíře Jiřího Staňka z Prahy a ihned se sešly s velmi kladnými ohlasy. Vloni (2012) už se zapojilo celkem osm malířů (Jan Živný, Jiří Staněk, Eva Erbsová, Drahomíra Holmanová, Marcela Beranová, Petra Slováková, Barbora Petrziková a Lenka Maťátková) a vytvořili během pouhého jednoho týdne kresby přímo na míru ke všem úspěšným 57 básním v březnovém předkole. A velmi zdařile.
Letos se zapojili další malíři - dohromady jedenáct - a měli na malování obrázků ke všem 52 více úspěšným básním času přes léto, neboť zpočátku (na jaře) se vydal pouze kroužkový sešit kolujících Střípků, a teprve na podzim se vše zhmotnilo v knižní podobě už se všemi jmény u básní i výsledky obou rovin - odborné i veřejné. Ke každé básni vznikly tři obrázky vždy od jiného výtvarníka a sám básník si přes námi zaslaný náhled vybral ten, co se mu nejvíce líbil. A jako novinku každý z výtvarníků pro dovršení záměru namaloval soutěžní obrázek k jedné nesoutěžní básni, čímž se i oni ocitli v čtenářském „hledáčku“.


VydavatelVzdorospolek, Lovčice 2013
Druh značeníročenka, desátá v řadě (od roku 2004)
Spatřila světlo světa19. října 2013
Rozsah 92 stran
Vazbabrožovaná
RozměrA5
Obsahzobrazuje soutěž souhrn 10. ročníku O českou báseň roku (podrobnosti k obsahu jsou níže)
Důležitév soutěži rozhodují čtenáři
ISBN978-80-903607-8-5
ISSN1802-5889
Náklad 400 výtisků
Maloobchodní cena150 Kč + poštovné, od 10 ks po 120 Kč bez poštovného, od 20 ks po 100 Kč bez poštovného.

Podrobnosti k obsahu

Jelikož sbírka na svých stránkách nese výsledky soutěže O českou báseň roku, tak je nutno zmínit, že v rovině veřejné vítěz hlavní části přebírá na jeden rok putovní Stříbrný svitek a vítěz tzv. druhého sledu Bronzový svitek, v rovině odborné to je Zlatý svitek. Do ročenky se může zapojit každý člověk hned několika způsoby:

  • Jako básník – každoročně přihlásit v jazyce českém až čtyři své básně, které ještě nebyly nikde zveřejněny, včetně internetu. Letos přihlásilo 261 dílek 79 básníků, z nichž vybralo v tzv. březnovém předkole samostatně a nezávisle sedm odborníků, jež jmenovaly různé společnosti (např. Obec spisovatelů, Unie českých spisovatelů, Kulturní noviny), 52 básní od 34 tvůrců. Z toho vyplynulo podrobné pořadí v rovině odborné. Zveřejněno bylo 19. října 2013 v Havlíčkově Brodě zároveň s výsledky hlasování veřejnosti.
  • Jako čtenář – půjčit si v knihovně kroužkový sešit kolujících Střípků (od dubna do konce září) a podle uvedených pravidel hlasovat – to je rovina veřejná. A také napsat pár postřehů jako zpětnou vazbu k básníkům i vydavatelům. To vše, včetně výsledků se zobrazilo v podzimním vydání knižní podoby ročenky Pár střípků 2013. Do loňského desátého ročníku se zapojilo 179 čtenářů.
  • Jako sponzor – věnovat vítězům věcné ceny. Za takové přispění je vyhrazen náležitý reklamní prostor na stránkách ročenky.

Poznámka:
Hlasování prostřednictvím kolujících Střípků probíhá bez jmen básníků, aby se zajistila naprostá nestrannost jak u odborníků, tak u čtenářů. Jména se zveřejňují právě v knižní podobě ročenky Pár střípků.